Sport24 Maj 2024, 16:21

Pas shkarkimit të Xavit, Hansi Flick merr drejtimin e Barcelonës!

Shkruar nga Pamfleti

Pas shkarkimit të Xavit, Hansi Flick merr drejtimin e Barcelonës!

Me shkarkimin e Xavi Hernandez të konfirmuar zyrtarisht sot, Barcelona është gati të emërojë Hansi Flick si trajnerin e tyre të ri.

Një marrëveshje kontrate është tashmë në fuqi me teknikun 59-vjeçar gjerman, i cili ka të ngjarë të nënshkruhet dhe të prezantohet zyrtarisht javën e ardhshme.

Xavi dhe stafi i tij do të lëvizin pas ndeshjes të së dielës kundër Sevillas, me Flick që do të marrë përsipër frenat në drejtim të sezonit të ri.

Flick do të sjellë dy nga asistentët e tij të besuar

Me Flick të vendosur për të marrë drejtimin, trajneri gjerman do të sjellë me vete në Barcelonë edhe dy nga ish-asistentët e tij të besuar, raporton Florian Plettenberg .

Në të vërtetë, po pretendohet se Flick planifikon të sjellë Marcus Sorg dhe Toni Tapalovic për t'i shtuar stafit të tij stërvitor te Barça.

Tapalovic, 43 vjeç, ishte trajneri i gjatë i portierëve në Bayern Munich, ku ai kaloi më shumë se një dekadë midis 2011 dhe 2023.

Ish-futbollisti ishte kritik për ngritjen e Manuel Neuer në një nga portierët më të mirë në lojë në dekadën e fundit dhe punoi me Flick në klubin bavarez.

Ndërkohë, Marcus Sorg ka qenë ndihmës menaxher i kombëtares gjermane nga viti 2016 deri në vitin 2023, duke punuar me Joachim Low dhe më pas Flick (25 ndeshje së bashku).

Flick, Tapalovic dhe Sorg pritet të nënshkruajnë kontrata deri në vitin 2026 me Barcelonën.

Një raport nga Mundo Deportivo , megjithatë, pretendon se ndërsa Flick do të sjellë dy asistentë me vete, Barcelona ka të ngjarë të vazhdojë me trajnerin e tyre aktual të portierëve, José Manuel de la Fuente, i cili ka qenë në klub për më shumë se një dekadë.

Përveç kësaj, Blaugranët synojnë të ofrojnë edhe trajnerin e fitnesit fizik për stafin, me atë person që pritet të jetë spanjoll.

flick