pëllumb meta

Vrasja në Durrës, gazetari tregon detaje: Pëllumb Meta kishte 6 dynym tokë, djali donte të bënte jetë luksi pa u lodhur - Kronike
Kronike 6 Mars 2024, 16:04

Vrasja në Durrës, gazetari tregon detaje: Pëllumb Meta kishte 6 dynym tokë, djali donte të bënte jetë luksi pa u lodhur

Shkruar nga Pamfleti

Vrasja në Durrës, gazetari tregon detaje: Pëllumb Meta kishte 6

Vrasja horror e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nga Shënavlashi i Durrësit, krim për të cilin akuzohen tre fëmijët e tij Hysen, Hygerta dhe Amarlildo, është komentuar gazetari Spartak Koka.

Ngjarja u shpreh ai, është e mbuluar me mister për shkak të ndryshimit të versioneve, ku vetëm brenda 3 ditëve kemi pasur katë versione të ndryshëm të rrëfyer nga protagonistet e ngjarjes.

Sipas Kokës, policia po punon fortë sepse ka dyshime të forta që vrasjen ta ketë bërë djali imadh , Hyseni por do bëhet dhe eksperimenti balistik që a kishte mundësi dhe a dinte të qëllonte me arme vajza 19-vjeçare Hygerta.

Më shumë përshtypje më bënë në brutalitetin që është përdorur në vrasjen dhe në zhdukjen e kufomës si dhe ftohtësia e sjelljes së fëmijëve dhe bashkëshortes së të ndjerit pas kryerjes së krimit”, tha Koka.

Ndaj tha ai, zbulimi i motivit të vrasjes do të zbuloj dhe vrasësin e të atit të tyre.

Është një ngjarje horror e vërtetë ku ata për 10 ditë kanë jetuar vetëm disa metra pranë kufomës. Mënyra se si e përshkruan policia dhe familjarët e tjerë kur kontaktuan me fëmijët e viktimës të binte në sy gjakftohtësie e tyre”, theksoi gazetari në emisionin “Jetë Shqiptare”.

Duke iu referuar dhe deklaratave të hallës së autorit të dyshuar, Koka deklaroi se, “Pëllumb Meta kishte 6 dylym tokë në zonën që njihet si ish -sektori rinia dhe toka atje shitet me 35/40 euro metri katror”.

Sipas informacioneve, tha ndër të tjera ai, kishte 5 vite që po kërkonte ta shiste këtë pronë dhe nuk e kishte shitur dot. Ky është një element që vëllai dhe motra e viktimës e ka ngritur si një pistë të mundshme. Motra e viktimës së Pëllumb Metës ka thënë që djali i madh, Hysenit i pëlqente dhe kërkonte të bënte një jetë luksi  dhe kërkonte të kishte para nëpër duar pa u lodhur.