policia e Tiranës

Bllokuan rrugën, policia e Tiranës procedon 15 protestues - Aktualitet
Aktualitet 3 Prill 2018, 13:55

Bllokuan rrugën, policia e Tiranës procedon 15 protestues

Shkruar nga Pamfleti
Bllokuan rrugën, policia e Tiranës procedon 15 protestues

Bllokuan rrugën, policia e Tiranës procedon 15 protestues

TIRANË-Në valën e madhe të lëvizjes qytetare në Tiranë, për t’iu ardhur në krahë qytetarëve kuksian, Policia e Tiranës procedoi 15 shtetas, me pretendimin se morën pjesë në një protestë të paligjshme.

Sipas ‘Ballkan Web’ protestuesit akuzohen për faktin se kanë bllokuar rrugën para drejtorisë së Policisë, ku po zhvillohet edhe tubimi, që prej dy ditësh.

Prej dy ditësh qytetarë dhe përfaqësues të shoqërisë po protestojnë tek Drejtoria e Policisë për lirimin e 23 të arrestuarve në Kukës.

Dhjetra qytetarë protestuan ditën e shtunë në shenjë kundërshtie për taksën prej 10 euro (vajtje-ardhje) që do të aplikohet në Rrugën e Kombit, por gjatë protestës situata degjeneroi në konfrontime fizike me policinë.

Qytetarët hodhën gurë dhe nisën të shkatërronin pajisjet e koncensionarit, ndërsa policia iu përgjigj me gaz lotsjellës, ndërkohë shumë prej protestuesve pretendojnë se janë dhunuar nga policia.

Aktualitet Bllokuan rrugën policia e Tiranës procedon 15 protestues