Aktualitet15 Qershor 2024, 09:31

Avokati grek: Këtë Evropian jam tifoz me Shqipërinë, me miqtë e mi dhe shokët e fëmijëve të mi në shkollë

Shkruar nga Pamfleti

Avokati grek: Këtë Evropian jam tifoz me Shqipërinë, me

Dje nisi kampionati evropian i futbollit në Gjermani, me emocione të pafundme për të gjitha kombëtaret e kualifikuara.

Por fqinji ynë jugor, Greqia nuk ia arriti të kualifikohet, e megjithatë grekët sportdashës nuk do e lënë pa ndjekur këtë kompeticion magjik.

Por vëmendjen e ka tërhequr një avokat i njohur grek, i cili ka deklaruar se do të jetë tifoz me kombëtaren shqiptare.

Vassilis Papastergiou në një shkrim në rrjetet sociale, ai shkruan se kjo është zgjedhja më emocionale por edhe logjike për të. Miqtë, klientët e tij të shumtë por edhe shokët e shoqet e fëmijëve të tij në shkollë janë shqiptarë thotë ai.

Avokati shkruan se shqiptarët janë integruar më së miri në Greqi, ndërsa nuk harron të prekë edhe ato episode raciste mes dy vendeve.

“Dhe një skuadër tjetër, Shqipëria.Është një zgjedhje emocionale, por edhe logjike. Shqipëria është një grup i fqinjësisë sonë, Ballkanit.

Klasat e fëmijëve të mi janë plot me fëmijë shqiptarë. Imagjinoj se ata do të kenë një gëzim të fshehur për ekipin e baballarëve dhe gjyshërve të tyre, edhe pse luan në grupin e vdekjes me Italinë, Spanjën, Kroacinë.

Shqiptarët tani mund të konsiderohen shembull i integrimit të suksesshëm, por që mund të harrojnë (jo veten gjithsesi!) çfarë dëgjuan bashkëqytetarët tanë të mirë në vitet 90.

E kush mund të harrojë se festimi i një fitoreje ndaj Kombëtares sonë, që atëherë ishte kampione e Europës, i kushtoi jetën një të riu nga Shqipëria në vitin 2004 dhe shkaktoi një shpërthim urrejtjeje raciste kundër tyre nga tifozë të ndryshëm kundër bashkëkombasve të tjerë”, shkruan ai.

Më tej ai shkruan se racizmi që dikur kanë vuajtur shqiptarët, sot i drejtohet kombësive të tjera si atyre nga Azia apo Afrika. Ai thotë se do e mbështesë Shqipërinë edhe si shenjë ndjese për atë që kanë vuajtur gjatë kësaj periudhe në Greqi.

“Gjithsesi, shqiptarët dhe shqiptarët janë integruar në vendin tonë, me shumë mund dhe shumë dhimbje. Ata mësuan gjuhën tonë si askush tjetër. Ata mbushën qytetet tona, fëmijët e tyre i dhanë jetë klasave të rëna të shkollave tona. Na zbukuruan fshatrat me punimin e tyre.

Sot, të njëjtit njerëz që i shanin dhe nënçmonin atëherë e pranojnë se shqiptarët janë të shkolluar dhe shtëpiakë. Vetëm dhe vetëm natyrisht për të derdhur më tej helmin e tyre racist kundër bashkatdhetarëve tanë afrikanë dhe aziatikë, sidomos atyre që kanë fatkeqësinë e të qenit myslimanë.

Gjithsesi nuk e mbeshtes Shqiperine vetëm për këtë, dmth për të kërkuar falje për çdo gjë që shkruaj më sipër.

Sepse Shqipëria është grupi i shumë njerëzve që janë miqtë e mi, bashkëpunëtorët e mi, klientët e mi, prindërit e shokëve të klasës së fëmijëve të mi”, përfundon ai.