Aktualitet19 Maj 2023, 12:40

E rrallë/ 28 vjeçari shqiptar ka lindur me zemrën në krahun e djathtë

Shkruar nga Pamfleti

E rrallë/ 28 vjeçari shqiptar ka lindur me zemrën në

Një pacient shqiptar është paraqitur në një spital të Londrës me disa ankesa shëndetësore ndërsa është zbuluar se zemrën e kishte në krahun e djathtë dhe të gjitha organet ishin të vendosura në të kundërt.

Rasti është zbuluar nga kardio-kirurgu shqiptar, Kristo Papa i cili punon në Londër.

Sipas doktorit, pacienti i cili është i moshës 28-vjeçare, është konstatuar me Destrocardia dhe Inversione të organeve të barkut nga e majta. Ky është ndër rastet e rralla në botë ndërkohë që për të riun kanë nisur shqetësimet e para shëndetësore. Sipas doktorit, në të gjithë botën mund të jenë vetëm 5 raste njerëzish që kanë këtë lloj anomalie trupore.

Papa është shprehur se do ta ndjekë hap pas hapi rastin e të riut, i cili aktualisht vijon normalisht punën e tij.

shqiptari zemra majtas