Aktualitet 1 Tetor 2023, 07:07

Kthjellime dhe vranësira, njihuni me parashikimin e motit për sot

Shkruar nga Pamfleti

Kthjellime dhe vranësira, njihuni me parashikimin e motit për sot

Këtë të diel vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme, falë masave ajrore relativisht të thata.

Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare përgjatë relieveve kodrinore-malore. Reshje të dobëta shiu do të jenë prezente në majat e maleve në jug të vendit.

Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare era fiton shpejtësi 10-13 m/s. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-3 ballë.

kthjellime vranesira parashikim