Aktualitet12 Tetor 2023, 10:18

Minatorët protestë para Kuvendit: Statusin mos prisni të na e jepni pas vdekjes!

Shkruar nga Pamfleti

Minatorët protestë para Kuvendit: Statusin mos prisni të na e

Teksa pritet që të nisë për pak çaste seanca plenare, një grup minatorët janë mbledhur sot para Kuvendit ndërsa protestojnë për plotësimin e kushteve të tyre.

Me pankarta në duar, minatorët kërkojnë që të miratohet statusi i minatorit.

‘Statusin e minatorit, mos prisni të na e jepni pas vdekje’, lexohet në një prej pankartave të protestuesve.

Ata kanë bllokuar rrugën për deputetët të cilët po hyjnë në Kuvend.

Ka nisur me 1 minutë heshtje seanca e sotme plenare për shkak të luftës në Izrael. I pranishëm në këtë seancë është edhe kryeministri Rama. Ditën e sotme pritet të miratohet rezoluta e përbashkët e mazhorancës dhe opozitës për Kosovën.

 

kuvendi