Aktualitet 9 Dhjetor 2023, 10:36

"Nuk e kam problem bllokimin e integrimit"/ Media greke: Rama sfidon Greqinë dhe BE!

Shkruar nga Pamfleti

"Nuk e kam problem bllokimin e integrimit"/ Media greke: Rama sfidon

Gazeta ‘National Herald' ka shkruajtur mbi deklaratat e kryeministrit Edi Rama gjatë Kongresit të Partisë Socialiste, i cili tha se nuk e ka problem bllokimin e integrimit evropian të Shqipërisë.

Sipas gazetës ‘National Herald’, Rama vendosi të sfidojë Greqinë dhe Bashkimin Europian.

“Duke sfiduar Greqinë dhe Bashkimin Europian, kryeministri shqiptar, Edi Rama tha se ndjekja penale e një kryebashkiaku të zgjedhur etnik grek, të arrestuar në qytetin bregdetar të Himarës, do të vazhdojë edhe pse po bllokon shpresat e vendit të tij për në Bashkimin Europian.

Fredi Beleri ndodhet në paraburgim, ndërsa përballet me akuzat për blerje votash, të cilat ai i mohon dhe thotë se janë të sajuara për ta hequr atë nga rruga, në mënyrë që biznesmenët të mund të marrin toka në qytetin që është një zonë turistike në rritje.

Rama tha se është një çështje, për të cilën do të vendosin gjykatat, megjithëse kritikët thonë se gjyqësori është nën ndikimin e tij.

Rama i rezistoi gjithashtu presionit të zyrtarëve të BE-së, të cilët duan që përballja të përfundojë me Greqinë që vendosi një bllokim rrugësh dhe Shqipëria përballet për një kohë të gjatë me korrupsion dhe padrejtësi", shkruan gazeta ‘National Herald’.

 

rama gazeta