Aktualitet20 Maj 2023, 15:43

Pse e mbylli SPAK dosjen e Peshkëpisë? Flet ish-prokurori që hetoi Fredi Belerin

Shkruar nga Pamfleti

Pse e mbylli SPAK dosjen e Peshkëpisë? Flet ish-prokurori që

Eugen Beci, ish-prokurori që ka çuar për gjykim dhe ka kërkuar rihapjen e dosjes se Peshkëpisë për Fredi Belerin tha në një intervistë për Euronews Albania se SPAK duhet të paraqesë prova bindëse për Belerin. lidhur me akuzën për shit-blerje votash.

Kjo, sipas tij pasi krimet zgjedhore duhet të vërtetohen katërcipërisht për të mos arritur që prokuroria të bëhet palë në një proces zgjedhor.

I pyetur lidhur me dosjen e Peshkëpisë, Beci u shpreh se ai arriti ta merret të pandehur Belerin dhe të krijonte një bazë të dhënash në dosjen penale, dosje që u rihap dhe më pas u mbyll nga SPAK për arsye procedurale

beleri spak peshkepia