Anti-Mafia14 Qershor 2024, 20:40

Ramës i plas skandali i radhës, mediat rumune i zbulojnë ‘gjeneralit’ të kryeministrit lidhjet me kartelin Sinaloa

Shkruar nga Pamfleti

Ramës i plas skandali i radhës, mediat rumune i zbulojnë

Edi Rama ka lidhje direkte me kartelin më të rrezikshëm në planet, Sinaloa.

Prej ditësh mediat rumune po ziejnë nga skandali i ish-gjeneralit të shërbimeve sekrete Florian Coldea, aktualisht një prej këshilltarëve të jashtëm të kryeministrit Edi Rama, i cili ofronte mbrojtje për rrjetin që e sillte kokainën nga Meksika drejt Shqipërisë dhe më pas në Rumani.

Mediat rumune raportuan se Edi Rama ka lidhje direkte me kartelin më të rrezikshëm në planet, Sinaloa.

Ato risollën në vëmendje fotot pas takimit në Kryeministri mes Edi Ramës dhe përfaqësuesit të Sinaloas, Luftar Hysa që ‘Pamfleti’ i ka denoncuar prej kohësh.

Po kështu mediat rumune publikuan foto të Coldeas, të dashurës së tij, dhe këshilltarit jozyrtar të Edi Ramës, Dorian Duçkës.

Romania TV sqaronte se “fotoja është bërë në Berlin, ku të tre u takuan për të bërë pazare droge në zinxhirin Meksikë-Shqipëri-Bukuresht.

Ish-gjenerali i shërbimeve sekrete rumune Florian Coldea rezulton të jetë këshilltar i jashtëm i kryeministrit Edi Rama.

Siç shkruajnë mediat rumune, gjenerali Coldea ofronte mbrojtje për rrjetin që e sillte kokainën nga Meksika drejt Shqipërisë dhe më pas në Rumani ku shpërndahej kryesisht në zonat e pasura.

Florian Coldea po hetohet nga prokurorët për gjoja përfshirje dhe mbrojtje të një rrjeti trafiku droge që operonte në linjën Meksikë – Shqipëri – Rumani, të cilin FBI po e heton gjithashtu.

Detaje të reja janë tronditëse thonë prokurorët rumunë citon Romania TV, të cilët aktualisht po hetojnë Florian Coldean.

Shkimi në Romania TV

Florian Coldea, një i afërm i disa politikanëve të rëndësishëm në Shqipëri, ndihmoi të dashurën e tij, Marina Pandarof, të bëhej pjesë e një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të drogës. Kokaina sillej nga Meksika, direkt nga karteli Sinaloa në Shqipëri në sasi të mëdha dhe më pas arrinte në Bukuresht në një rrugë sekrete.

Këtu “Rrjeti M” shpërndante drogë për personat VIP në kryeqytet. Biznesmenë me ndikim, politikanë të lartë, gjeneralë apo milionerë pranë politikanëve ishin klientët e të dashurës së Coldeas, me fjalë të tjera, merrnin pjesë në festa seksi me kokainë dhe eskorta.

Roli i Coldeas në gjithë këtë situatë ishte një rol strategjik, pa dyshim. Asnjë e dytë operative nuk u përfshi, por ai garantoi mbrojtjen e të gjithë atyre që ishin të përfshirë në rrjet dhe gjithashtu procedoi diçka krejtësisht djallëzore. Bëhet fjalë për faktin se ai ka filmuar dhe incizuar çdo lloj feste dhe orgji të organizuara nga “M Network”. Në këtë mënyrë ai vihet në posedim të fotove dhe provave të ndryshme sa më komprometuese, të cilat më pas i kanë siguruar materiale provuese në dosjet e tij të shantazhit dhe negociatave për kontratat e tij “konsulente”.

Sot po publikojmë ekskluzivisht foton e parë të Florian Coldea-s pranë të dashurës së tij, Marina Pandarof, si dhe të Dorian Duçkës, personit kontaktues të krimit shqiptar dhe trafikantëve të drogës që ndihmuan Coldea dhe Marina Pandarof për të hedhur themelet e një rrjeti të shpërndarjes në Rumani.

Ramës i plas skandali i radhës, mediat rumune i zbulojnë

Fotoja është realizuar në Berlin, ku të tre janë takuar për të bërë pazare droge në zinxhirin Meksikë-Shqipëri-Bukuresht.

Marina Pandarof, me një emër ekzotik, por me origjinë nga Sllatina, përfaqësonte kreun e këtij rrjeti, i cili u krijua dhe ia dorëzoi partnerit të tij Florian Coldea. Një bionde stereotipike për përcaktimin e eskortës luksoze me shumë foto “klasike” në Instagram për punën në fjalë: avionë privatë, hotele luksoze, makina të shtrenjta, bizhuteri të mëdha, diamante dhe shumë luks e pasuri.

Si krijoi Coldea rrjetin e drogës Meksikë – Shqipëri – Bukuresht?

Në cunamin e informacioneve të ditëve të fundit për Florian Coldea, humbi pak informacioni se gjenerali në pension kishte një kontratë konsulence në Shqipëri, ku këshillonte politikanë të lartë. Më saktësisht, kryeministri Edi Rama, një nga politikanët më të diskutueshëm në rajon.

Florian Coldea është parë në restorante dhe hotele në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë, gjatë takimeve me politikanë, biznesmenë apo persona të tjerë kontrovers. Në vitin 2020, në shtypin shqiptar doli një artikull për praninë e tij atje. Gjenerali Coldea u takua me politikanët më të lartë të Partisë Socialiste dhe qeverisë në mars 2020 në Tiranë. Nuk dihet se çfarë bënte Coldea në Tiranë, pasi punët e fshehta dhe në hije janë çështje të profesionit të tij. Bazuar në të dhënat që disponojnë redaktorët e „faktor. al” dyshohet se Florian Coldea është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama, përveç drejtuesve të tjerë të Partisë Socialiste.

Një vit më vonë, në qershor 2021, Florian Coldea po kthehej në Tiranë, në një event në fushën e Software-it, të quajtur Code Camp. Inxhinierët e softuerit, zhvilluesit, arkitektët e IT dhe profesionistët e IT u mblodhën këtu. Lista e folësve kryesorë u hap nga vetë Florian Coldea, i paraqitur si ekspert i sigurisë kibernetike.

Gjatë gjithë kësaj kohe, Coldea bëri atë që dinte më mirë, u infiltrua thellë në nëntokën e mafies në Shqipëri dhe bëri një sërë lidhjesh dhe lidhjesh të rrezikshme me mjedise të ndryshme korruptive nga maja e mjedisit kriminal dhe politik në Shqipëri.

Coldea ishte në kontakt me Dorian Duçkën, i besuari i kryeministrit shqiptar, Edi Rama.

Shqipëria është e famshme për faktin se bandat shqiptare kanë zhvilluar “industri” reale të armëve, alkoolit, kontrabandës së cigareve dhe naftës, trafikut të drogës dhe prostitucionit. Sasi të mëdha kokaine nga Amerika Latine sillen në Shqipëri, të cilat shpërndahen në Kosovë, Serbi dhe Bosnjë e Hercegovinë dhe më pas transportohen në Perëndim.

Dhe ky Dorian Duçka njihet për gazetarët shqiptarë si njeriu që ndihmon kryeministrin Edi Rama në marrëdhëniet e tij me biznesin dhe mjedisin kriminal shqiptar.

Për shkak të afërsisë së tij me kryeministrin shqiptar Edi Rama, karriera e Dorian Duçkës nuk ka qenë pa polemika, duke u dyshuar për dy raste korrupsioni dhe lidhje me krimin e organizuar. Megjithatë, nuk konstatova se ai ishte hetuar në ndonjë dosje të hapur në emër të tij në gjykatat shqiptare apo ndërkombëtare.

Në shtator 2022, gazeta meksikane “El Universal” botoi një raport të forcave meksikane kundër drogës, sipas të cilit Karteli Sinaloa (dikur i udhëhequr nga famëkeqi Joaquín “El Chapo” Guzmán) krijoi një aleancë me mafien shqiptare, si rezultat i së cilës trafikantët meksikanë filluan të pastrojnë shuma të mëdha parash në Shqipëri.

Sipas autoriteteve meksikane, lideri i kartelit, Ismael Zambada García, i njohur si El Mayo, ka krijuar marrëdhënie të ngushta me vëllezërit Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa, biznesmenë të njohur shqiptarë me lidhje në nivel qeveritar. Lidhjet e tyre në nivel qeveritar janë pikërisht ai që mendoni ju, Dorian Duçka, njeriu i kryeministrit Edi Rama.

Fotografia e mësipërme, e bërë në vitin 2020, tregon se si tre persona – Mark Hauptmann, ish-deputet i partisë CDU-CSU të Gjermanisë, Luftar Hysa, partner i kartelit Sinaloa, dhe Besnik Lulaj, një biznesmen i shquar shqiptar që zotëron Marina Bay, një. Firma e madhe e ndërtimit të hoteleve dhe resorteve në Shqipëri – të cilët largohen nga zyra e kryeministrit Edi Rama.

Sipas mediave shqiptare, takimi është organizuar nga Dorian Duçka, i cili mësohet se është në kontakt me përfaqësues të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë të kartelit meksikan.

Ne e kemi përshkruar me detaje këtë tablo politike në Shqipëri që të kuptoni dhe shihni nivelin e korrupsionit në krye të shtetit dhe të kuptoni më mirë pse në këtë mjedis Florian Coldea ia dilte si peshku në ujë, në mjedisin e tij.

Pas këtij takimi në mes të pandemisë në vitin 2020 që u zhvillua në Shqipëri, rrjeti Meksikë – Shqipëri mori një shtrirje të re… Bukuresht. Mundësia e një biznesi jashtëzakonisht fitimprurës të krijuar nga paratë e drogës bëri që Coldea të vinte me idenë "brilante" për të hapur tregun rumun për trafikun e narkotikëve me rrezik të lartë nga Meksika./ Pamfleti

edi rama kartelin sinaloa