Bota19 Tetor 2023, 20:05

Arrihet marrëveshja për krijimin e qeverisë së re në Mal të Zi, përfshihen 11 parti në koalicion; Abazoviç në opozitë!

Shkruar nga Pamfleti

Arrihet marrëveshja për krijimin e qeverisë së re në

Në qeverinë e re, PES do të ketë postin e kryeministrit dhe 10 ministri, demokratët do të kenë postin e zëvendëskryeministrit dhe katër ministri, PKSH do të ketë dy departamente, Forumi Shqiptar do të ketë një post nënkryetari dhe një ministri, CIVIS do të ketë një post nënkryetari dhe Aleanca Shqiptare do të ketë një departament...

Pas muajsh negociata dhe bisedimesh, më në fund është arritur një marrëveshje për formimin e qeverisë së re të Malit të Zi, e cila u nënshkrua sot nga liderët e 11 partive që do ta përbëjnë atë.

Sipas mediave malazeze, marrëveshja u nënshkrua nga kryeministri i ardhshëm dhe lideri i Lëvizjes Evropa Tani, të Milojko Spajiç, liderët e Demokracisë së Re Serbe, të Andrija Mandiç, Partisë Popullore Demokratike të Milan Knezheviç, Demokratit Aleksa Beçiç, Partisë Popullore Socialiste, të Vladimir Jokoviç, CIVIS Srđan Pavićević, dhe liderët e pesë partive shqiptare, tre prej të cilave përbëhet nga Forumi Shqiptar: Nik Gjeljoshaj, Ivan Ivanaj dhe Ferhat Dinosha si dhe dy që janë në koalicionin Aleanca Shqiptare: Fatmir Deka dhe Genci Nimanbegu.

Javën e ardhshme do të mbahen seancat e Kuvendit ku do të zgjidhet kryesia e Kuvendit dhe Qeveria e re, raporton 'Vijesti'. 

Me këtë marrëveshje është lënë jashtë kabinetit qeverisës, partia e kryeministrit aktual Dritan Abazoviç, për të cilin partia ‘Lëvizja Europa Tani’ e Spajiç e kishte përjashtuar një koalicion të mundshëm. Kështu që Abazoviç mbetet në opozitë së bashku me partinë e ish presidentit Gjukanoviç. 

Kryetari i ri i Kuvendit do të jetë Andrija Mandiç dhe koalicioni i tij "Për të Ardhmen e Malit të Zi" do ta japë mbështetjen e pakicave për Qeverinë e Spajiçit deri në fund të vitit. Më pas në vitin 2024 ai do të jetë pjesë e një ristrukturimi të ri të qeverisë, ku do të marrë një vend si nënkryetar dhe katër ministri.

Në qeverinë e re, PES do të ketë postin e kryeministrit dhe 10 ministri, demokratët do të kenë postin e zëvendëskryeministrit dhe katër ministri, PKSH do të ketë dy departamente, Forumi Shqiptar do të ketë një post nënkryetari dhe një ministri, CIVIS do të ketë një post nënkryetari dhe Aleanca Shqiptare do të ketë një departament.

mali i zi kolaicioni abazoviç