Bota30 Maj 2023, 10:27

“Big Bang” në Evropë; si përshkruhen ngjarjet në Kosovë sipas skenarit të propagandës serbo-ruse

Shkruar nga Pamfleti
“Big Bang” në Evropë; si përshkruhen ngjarjet në
Vladimir Putin dhe Aleksandër Vuçiç

Ngjarjet e djeshme në Kosovë, të cilat u paralajmëruan disa orë më parë, janë pa dyshim, si shumë herë më parë, plotësisht në përputhje me skenarin propagandistik ruso-serb.

Kush i hapi titujt e portaleve ruse mëngjesin e djeshëm, të cilat u raportuan me nxitim nga mediat serbe të afërt Aleksander Vuçiçit, mund t’i kishte marrë me mend ngjarjet e pasdites, shkruan Geopost.

Duke folur nga Afrika e Largët në Kenia, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov paralajmëroi se për shkak të situatës në Kosovë po përgatitet një “Shpërthim i madh ” në Evropë.

“Situata rreth përshkallëzimit të fundit të konfliktit mes Serbisë dhe Kosovës është alarmante, duket se në qendër të Evropës është duke u përgatitur një ‘Shpërthim i madh”, tha Lavrov nga Nairobi.

Por Perëndimi, vazhdoi Lavrov, është angazhuar në vartësi të plotë të të gjithë atyre që shprehin disi mendimin e tyre.

“Kjo nënvizon edhe një herë nevojën për një zgjidhje gjeopolitike që do të siguronte, nëse po flasim për Evropën, siguri të barabartë të pandashme për të gjitha shtetet dhe që do të thoshte se asnjë bllok, përfshirë NATO-n, nuk ka të drejtë të kërkojë dominim në këtë pjesë të planetit,” tha Lavrov.

Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç, raportoi të dielën se tensionet në Kosovë kishin arritur maksimumin dhe mund të rezultojnë në një konflikt të armatosur.

Një agjenci e afërt me Kremlinin përsëriti se “Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Serbisë njoftoi të shtunën se kontingjenti i NATO-s në Kosovë, KFOR, nuk ka vepruar në përputhje me autoritetin e tij të përcaktuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit” dhe se të premten presidenti serb e vendosi ushtrinë në gjendjen e gatishmërisë maksimale luftarake për shkak të situatës në Kosovë dhe për shkak “hapave të njëanshëm të ndërmarrë nga Prishtina”.

Që nga e premtja, serbët në veri të Kosovës janë duke protestuar kundër kryetarëve të rinj të dalë nga zgjedhjet e 23 prillit.

Dje (e hënë), protestuesit me maska e edhe ata pa maska kanë ushtruar dhunë ndaj pjesëtarëve të KFOR-it, Policisë së Kosovës dhe gazetarëve. Ata kanë hedhur gjësende të ndryshme në drejtim të paqeruajtësve, derisa kanë dëmtuar vetura të mediave, duke e djegur tërësisht veturën e një televizioni.

Si pasojë e protestave të dhunshme një ditë më parë, u plagosën 30 ushtarë të KFOR-it.

trazirat ne kosove putin