Bota29 Nëntor 2023, 19:59

"Britania e Madhe mund të kthehet në BE", Sunak hedh poshtë deklaratën e Von Der Leyen: Brexit nuk është në rrezik

Shkruar nga Pamfleti

"Britania e Madhe mund të kthehet në BE", Sunak hedh

Britania e Madhe rrëzon çdo mundësi rikthimi në Bashkimin Europian.

Kryeministri britanik, Rishi Sunak hodhi poshtë sugjerimin se Brexit mund të jetë në rrezik pasi Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, pretendoi se Mbretëria e Bashkuar mund të jetë në rrugën e ribashkimit në Bashkimin Evropian.

Nga Brukseli, Von der Leyen pranoi se liderët evropianë kishin “mashtruar" me largimin e Britanisë nga blloku dhe sugjeroi që brezi i ri mund ta rregullonte atë, raportojnë mediat e huaja.

E pyetur nëse Britania e Madhe mund të ribashkohet ndonjëherë në BE, ajo u përgjigj kjo mund të ndodhte.

“Më duhet të them, unë vazhdoj t'u them fëmijëve të mi: Duhet ta rregulloni. Ne e kemi mashtruar, duhet ta rregulloni. Kështu që unë mendoj se edhe këtu, drejtimi i udhëtimit, mendimi im personal, është i qartë”, tha ajo.

Megjithatë, zëdhënësi zyrtar i Sunak u përgjigj se kryeministri britanik nuk besonte se Brexit ishte në rrezik.

“Është përmes lirive tona të Brexit-it që ne po shqyrtojmë, pikërisht tani, se si të forcojmë më tej sistemin tonë të migracionit. Ne kemi një kryeministër që mbrojti Brexit-in përpara se të ishte në interesin e tij të karrierës ta bënte këtë, sepse ai beson në të me pasion. Ne jemi shumë të përqendruar për të pasur sukses”, deklaroi zëdhënësi i Sunak nga Westminster.

Von der Leyen i bëri komentet në një ceremoni çmimesh të organizuar nga “Politico” ndërsa marrëdhëniet midis BE-së dhe Britanisë së Madhe vazhdojnë të përmirësohen pas kolapsit të tyre pranë Johnson dhe David Frost, të cilët negociuan marrëveshjen tregtare të Brexit.

sunak von der leyen britanisë së madhe be