Bota30 Prill 2023, 22:27

Dëbimi i fëmijëve ukrainas në Rusi, Papa Françesku i hapur për të ndërmjetësuar kthimin e tyre në vendlindje

Shkruar nga Pamfleti

Dëbimi i fëmijëve ukrainas në Rusi, Papa Françesku i

Papa Françesku tha të dielën se Vatikani ishte i gatshëm të ndihmonte me kthimin e fëmijëve ukrainas të çuar në Rusi gjatë luftës, duke thënë se Selia e Shenjtë kishte ndihmuar tashmë në ndërmjetësimin e disa shkëmbimeve të të burgosurve dhe do të bënte "gjithçka që është e mundur” për të ribashkuar familjet.

“Të gjitha gjestet njerëzore ndihmojnë. Gjestet e mizorisë nuk ndihmojnë”, tha Françesku gjatë një konference për shtyp gjatë fluturimit për në shtëpi, pas vizitës në Hungari, raporton AP.

Françesku zbuloi gjithashtu se një "mision" sekret paqeje ishte duke u zhvilluar. Megjithatë, ai nuk dha detaje kur u pyet nëse foli për iniciativat e paqes gjatë bisedimeve të tij në Budapest këtë fundjavë me kryeministrin hungarez Viktor Orban apo përfaqësuesin e Kishës Ortodokse Ruse në Hungari.

"Unë jam në dispozicion për të bërë çdo gjë. Ka një mision që nuk është publik që është duke u zhvilluar; kur të jetë publike, do të flas për të”, tha ai.

Gjykata Ndërkombëtare Penale muajin e kaluar lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin dhe komisionerin e fëmijëve të Rusisë, duke i akuzuar ata për krime lufte për rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina.

Rusia ka mohuar çdo keqbërje, duke pretenduar se fëmijët u zhvendosën për sigurinë e tyre. Javën e kaluar kryeministri ukrainas Denys Shmyhal u takua me Françeskun në Vatikan dhe i kërkoi atij të ndihmonte në kthimin e fëmijëve ukrainas të marrë pas pushtimit rus.

I kërkova Shenjtërisë së Tij që të na ndihmojë të kthejmë në shtëpi ukrainasit, fëmijët ukrainas që janë të ndaluar, arrestuar dhe deportuar penalisht në Rusi”, tha Shmyhal për Shoqatën e Shtypit të Huaj pas audiencës.

Françesku kujtoi se Selia e Shenjtë kishte lehtësuar disa shkëmbime të burgosurish, duke punuar përmes ambasadave dhe ishte e hapur ndaj kërkesës së Ukrainës për të ribashkuar fëmijët ukrainas me familjet e tyre.

ukrainë papa françesku