Bota 4 Dhjetor 2023, 19:42

Deputeti britanik akuza Izraelit: Po kryen spastrim etnik në Gaza, urgjent të vendoset një armëpushim!

Shkruar nga Pamfleti

Deputeti britanik akuza Izraelit: Po kryen spastrim etnik në Gaza, urgjent

Ish-udhëheqësi laburist, Jeremy Corbyn ka akuzuar Izraelin se ka ndërmarrë një akt spastrimi etnik ndaj popullsisë palestineze në Gaza.

Deputeti britanik, Corbyn tha se përgjigja e Izraelit nuk ishte në asnjë mënyrë proporcionale me ngjarjet e tmerrshme të 7 tetorit, kur 1200 izraelitë u vranë në sulmin ndërkufitar të Hamasit.

"Izraeli po ndërmerr qartë një akt pastrimi të të gjithë popullsisë së Gazës. Është e paligjshme brenda ligjit ndërkombëtar dhe në asnjë mënyrë nuk është një përgjigje proporcionale ndaj ngjarjeve të tmerrshme të 7 tetorit. Pra, a mund ta pyes se cili mendon se është objektivi afatgjatë i Izraelit? A është të dëbojë të gjithë popullsinë e Gazës në Egjipt”, tha ai.

Vërejtjet e tij erdhën gjatë një seance në Dhomën e Komunave të Mbretërisë së Bashkuar, në të cilën ministri i Ministrisë së Jashtme Leo Docherty këmbënguli se biseda për një armëpushim ishte e parakohshme, mes thirrjeve nga deputetët për t'i dhënë fund luftimeve.

Ish-ministri konservator Rehman Chishti tha se ka ardhur koha që Mbretëria e Bashkuar të punojë drejt një armëpushimi, ndërsa disa mbështetës laburistë mbështetën një armëpushim të përhershëm. Duke folur gjatë pyetjes urgjente, Corbyn, i cili ulet si një deputet i pavarur pas një grindjeje mbi antisemitizmin. 

gaza izraeli deputeti britanik