Bota25 Shkurt 2024, 09:00

Deti i Kuq arenë lufte, SHBA dhe Britania e Madhe përshkallëzojnë sulmet ndaj rebelëve Houthi

Shkruar nga Pamfleti

Deti i Kuq arenë lufte, SHBA dhe Britania e Madhe

Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë nisur sulme kundër dhjetëra objektivave Houthi në Jemen.

Pentagoni thotë se avionët luftarakë kanë kryer sulme në 18 vende, operacioni i katërt i përbashkët nga aleatët kundër Houthit.

Sulmet përfshinin depo armësh, drone, sisteme të mbrojtjes ajrore, radar dhe një helikopter, tha Departamenti i Mbrojtjes. Ushtritë e Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar vepruan me mbështetjen e Australisë, Bahreinit, Kanadasë, Danimarkës, Holandës dhe Zelandës së Re.

Shefi i Pentagonit tha se SHBA-të "nuk do të hezitojnë të veprojnë, nëse është e nevojshme, për të mbrojtur jetët njerëzore dhe lirinë e tregtisë në një nga rrugët ujore më kritike në botë" dhe Houthi do të paguajnë pasojat nëse ata nuk do të ndalojnë sulmet e tyre të paligjshme”.

Mbretëria e Bashkuar thotë se aleatët vepruan për të "degraduar më tej" aftësitë Houthi.

"Këto sulme të sakta kanë për qëllim të prishin dhe degradojnë aftësitë që Houthi-t përdorin për të kërcënuar tregtinë globale, anijet detare dhe jetën e marinarëve të pafajshëm në një nga rrugët ujore më kritike në botë."

Në një deklaratë të përbashkët, Pentagoni tha se "tashmë më shumë se 45 sulme të Houthis ndaj anijeve tregtare dhe detare që nga mesi i nëntorit përbëjnë një kërcënim për ekonominë globale, si dhe sigurinë dhe stabilitetin rajonal, dhe kërkojnë një përgjigje ndërkombëtare".

Ushtria amerikane tha më herët se kishte shkatërruar shtatë raketa të lëvizshme anti-anije Houthi që po përgatiteshin për sulme.

Houthi-t janë një grup i armatosur politik dhe fetar që përkrah pakicën myslimane shiite të Jemenit, Zaidët. Në përgjigje të luftës në Rripin e Gazës, Houthi-t filluan të gjuanin me dronë dhe raketa drejt Izraelit. Ka pasur sulme të vazhdueshme nga Huthi të mbështetur nga Irani mbi anijet e transportit në rrugën e rëndësishme tregtare të Detit të Kuq.

Huthit, të cilët kontrollojnë zona të mëdha të Jemenit duke përfshirë kryeqytetin Sana, kanë synuar anijet që ata thonë se janë të lidhura me Izraelin dhe Perëndimin në përgjigje të luftës së vazhdueshme Izrael-Gaza. Zinxhirët e furnizimit global tani po përballen me ndërprerje dhe kosto në rritje, pasi disa prej kompanive më të mëdha të transportit devijojnë udhëtimet nga Deti i Kuq.

deti i kuq arenë lufte shba dhe britania e madhe