Bota11 Dhjetor 2023, 22:31

Erdogan, ‘diktatori’ që s’bën dot dy të mira njëkohësisht!

Shkruar nga Pamfleti

Erdogan, ‘diktatori’ që s’bën dot dy të mira

Ekonomia e Turqisë është përmirësuar, por politika e saj e jashtme është kthyer në një lëmsh të vërtetë.

Për shumë vende, një rënie prej 10% në vlerën e dollarit të monedhës në më pak se pesë muaj do të ishte shkak për alarm. Për Turqinë, kjo nuk është asgjë. Pas vitesh huadhëniesh dhe shpenzimesh të pamatura, ekipi i ri ekonomik i vendit, i emëruar pas fitores zgjedhore të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan në maj, po vendos gjërat në vend.

Banka qendrore, e cila më parë nxiti inflacionin, ka rritur normat e interesit me 31.5 pikë përqindjeje që nga qershori. Rritja ekonomike është ulur si rezultat, por parashikimi i inflacionit është përmirësuar. Çmimet në nëntor ishin 62% më të larta se një vit më parë, por norma mujore e inflacionit ka ardhur në rënie, nga 9% në korrik dhe gusht në mbi 3% në muajt e fundit. Lira turke, e cila humbi gati 30% kundrejt dollarit në gjysmën e parë të vitit, vazhdon të nënçmohet, por shumë më ngadalë.

Gjërat janë përmirësuar edhe në fusha të tjera. Ministri i ri i Brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya, ka nisur një goditje të vonuar ndaj krimit të organizuar. Lajmet e mbrëmjes tregojnë rregullisht pamjet e komandove të policisë që thyejnë dyert dhe kapin baronët e dyshuar të drogës, tregtarët e armëve dhe trafikantët e qenieve njerëzore, shumë prej tyre të huaj. Në mënyrë të çuditshme, kjo ka ekspozuar rolin e Turqisë si një magnet për sindikatat e krimit nga Ballkani në Amerikën e Jugut.

Ndonse ekonomia e Turqisë është përmirësuar, politika e saj e jashtme është kthyer në një lëmsh të vërtetë.

Demokracia turke nuk tregon asnjë shenjë përmirësimi. Shumë nga kundërshtarët politikë të Erdoganit janë ende në burg, veçanërisht kurdë, gazetarë dhe aktivistë të shoqërisë civile. Por reformat ekonomike kanë fituar lavdërime të kujdesshme jashtë vendit. Kështu janë përmirësuar marrëdhëniet me Greqinë, e theksuar nga vizita e zotit Erdogan në Athinë më 7 dhjetor. Në një raport në fund të nëntorit, Komisioni Evropian dhe shefi i politikës së jashtme të bllokut rekomanduan hapjen e bisedimeve me Turqinë për një bashkim doganor të përmirësuar, për të zëvendësuar atë të krijuar në 1995. Udhëheqësit e BE-së do ta diskutojnë këtë gjatë një samiti dy-ditor që fillon në 14 dhjetor.

Por rryma reformiste përballet me tre pengesa të mëdha: instinktet e njeriut të fortë, Erdogan, pakti i tij me nacionalistët e Turqisë dhe marrëdhëniet e qeverisë së tij me Rusinë dhe Hamasin.

Marrëdhëniet me Amerikën, të cilat u përmirësuan këtë verë pasi Turqia u zotua të heqë veton ndaj pranimit të Suedisë në NATO, janë sërish të ftohta. Erdogan fillimisht e ndaloi anëtarësimin e Suedisë për t'i bërë presion vendit që të ndjekë banorët kurdë të cilët Turqia i konsideron terroristë. Ai po e bën këtë tani për të marrë një garanci të hekurt nga Amerika për t'i shitur Turqisë 40 avionë të rinj luftarakë f -16 .

Më 6 dhjetor, Erdogan sugjeroi që parlamenti i Turqisë dhe Kongresi Amerikan të lëvizin së bashku, me një asamble që ratifikon anëtarësimin e Suedisë në NATO, ndërsa tjetra nënshkruan marrëveshjen prej 20 miliardë dollarësh f -16, por amerikanët duken të painteresuar.

Erdogan dhe partia e tij për Drejtësi dhe Zhvillim mund të kuptojnë përfundimisht se nuk kanë asgjë për të fituar duke e mbajtur Suedinë në akull dhe ta vendosin pranimin në votim, ndoshta para Krishtlindjeve. Por ata gjithashtu mund të vendosin të vazhdojnë të lëvizin shtyllat, duke gërryer më tej pozitën e Turqisë në NATO dhe me Amerikën.

Gjakderdhja në Lindjen e Mesme mund të helmojë edhe më shumë marrëdhëniet e Turqisë me Perëndimin. Shumë turq po vlojnë për mbështetjen e Amerikës për bombardimin e Gazës nga Izraeli. Ndërkohë, në pjesën më të madhe të Evropës dhe Amerikës, qeveria e Turqisë është vënë nën kritika për lidhjet e saj me Hamasin. Brian Nelson, një zyrtar i lartë i thesarit amerikan, i cili vizitoi Stambollin muajin e kaluar, tha se ishte "thellësisht i shqetësuar" për aftësinë e grupit për të mbledhur fonde në Turqi. Erdogan qëndron në krah të Hamasit, të cilin ai e quan një "grup çlirimtar" dhe jo një organizatë terroriste. Më 6 dhjetor ai paralajmëroi se Izraeli do të "paguante një çmim shumë të rëndë" nëse do të përpiqej të vriste anëtarët e Hamasit me bazë në Turqi. Disa muaj më parë një vizitë e Erdoganit në Shtëpinë e Bardhë tregoi një marrëdhënie të mirë, por përqafimi i tij me Hamasin e ka eliminuar këtë.

BE dhe Amerika janë gjithashtu gjithnjë e më të shqetësuar për marrëdhëniet e biznesit të Turqisë me Rusinë. Zyrtarët perëndimorë i janë lutur Turqisë që të ndalojë mbylljen e syve ndaj kompanive që shesin mallra me përdorim të dyfishtë në Rusi, të cilat mund të përdoren për të prodhuar armë. Eksportet e produkteve të tilla, kryesisht nëpërmjet ndërmjetësve në Kaukaz dhe Azinë Qendrore, u rritën në 158 milionë dollarë në nëntë muajt e parë të vitit 2023, krahasuar me një mesatare prej 28 milionë dollarësh përpara pushtimit rus të Ukrainës.

Ekonomia e Turqisë nuk është ende jashtë rrezikut, por është në rrugën e duhur. Pas një pauze të gjatë, investitorët e huaj të portofolit kanë filluar të rikthehen. Por investitorët afatgjatë nuk do të kthehen për sa kohë që Erdogan ngre probleme të reja me Perëndimin. Politika në Turqi duhet të ndjekë drejtimin e ekonomisë./Përshtati “Pamfleti” nga “The Economist

turqia erdogan