Bota28 Shkurt 2023, 09:27

Falja nuk mjafton, tërmetet në Turqi “fundosin” figurën e Erdogan

Shkruar nga Pamfleti
Falja nuk mjafton, tërmetet në Turqi “fundosin”
Recep Tayyip Erdoğan

Pakënaqësia e qytetarëve të Turqisë me qeverinë e kryesuar nga Recep Tayyip Erdoğan është rritur ndjeshëm tre javë pas tërmetit vdekjeprurës në juglindje të vendit.

Kjo tregohet edhe nëpërmjet shifrave dhe në përqindjet e partisë së presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan.

Sipas sondazhit të kompanisë ALF, përqindjet pas tërmeteve vdekjeprurëse janë si më poshtë:

– Aleanca Popullore (Erdogan – Bahtceli) 35.1%
– Aleanca Kombëtare (Kilicdaroglu-Aksener) 47.6%
– HDP pro-kurde 9.8%.

Ndërkohë, presidenti turk Tajip Erdogan kërkoi falje për vonesën në operacionet e shpëtimit dhe ofrimin e ndihmës për banorët e provincës Antiyaman, një nga provincat më të prekura turke nga tërmeti shkatërrues i 6 shkurtit.

“Për shkak të destruktivitetit të lëkundjeve dhe kushteve të këqija të motit, për shumë ditë nuk mundëm të punonim siç donim në Antijaman. Kërkoj falje për këtë ”, tha presidenti turk gjatë vizitës së tij në provincë, tre javë pas tërmetit, që vrau më shumë se 44,000 njerëz në Turqi, duke prekur edhe Sirinë.

Tërmeti me magnitudë 7.8 që ka tronditur Turqinë jugore që nga 6 shkurti ka shkaktuar më shumë se 34 miliardë dollarë dëme, tha Banka Botërore në një vlerësim sot. (PT).

Kjo shumë është e barabartë me 4% të PBB-së së vendit në vitin 2021, sqaron Banka Botërore, duke vënë në dukje se ky vlerësim nuk merr parasysh kostot e rindërtimit, “potencialisht dyfish” dhe as pasojat për zhvillimin e ardhshëm turk. Banka Botërore kujton se pasgoditjet që vazhdojnë të ndodhin rrezikojnë të rrisin sasinë totale të dëmeve të shkaktuara nga fatkeqësia. Gjithashtu nuk merr parasysh dëmet e shkaktuara në veri të Sirisë, ku tërmetet shkaktuan gjithashtu mijëra të vdekur dhe dëme të mëdha.

Tërmeti i fundit me magnitudë 5.6 goditi sot provincën Malatya të Turqisë, duke shkaktuar shembjen e ndërtesave, duke vrarë një person dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë.

“Kjo fatkeqësi na kujton se Turqia ndodhet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik dhe se është e nevojshme të forcohet qëndrueshmëria e infrastrukturës private dhe publike. Banka Botërore është e përkushtuar të mbështesë përpjekjet turke në këtë drejtim”, tha Hiberto Lopez, drejtor i degës së Bankës Botërore në Turqi. Fondacioni sqaron gjithashtu se vlerësimet për pasgoditjet e fundit janë ende në vazhdim.

Rreth 10,000 pasgoditje kanë ndodhur që nga 6 shkurti në Turqi, sipas Agjencisë Turke të Menaxhimit të Fatkeqësive (AFAD). Në total, tërmetet e fundit kanë vrarë më shumë se 44,000 njerëz në jug dhe juglindje të vendit, sipas numërimit të fundit zyrtar.

Tërmeti i 6 shkurtit, me magnitudë 7.8, shkatërroi dhe solli dëmtime të rënda në më shumë se 170,000 ndërtesa në njëmbëdhjetë provinca të vendit dhe goditi gjithashtu veriun e Sirisë. Provincat e prekura turke, ndër më të varfrat e vendit, kanë pritur gjithashtu më shumë se 1.7 milionë refugjatë sirianë, tha Banka Botërore.

erdogan turqi bie popullariteti i presientit turk