Bota28 Shkurt 2023, 08:03

Tragjedia në Itali/ Arrestohen 3 trafikantë, i mbijetuari: Na thanë të nisemi të dielën se s'ka kontrolle!

Shkruar nga Pamfleti
Tragjedia në Itali/ Arrestohen 3 trafikantë, i mbijetuari: Na

Tre persona janë arrestuar dhe një tjetër është nën hetim për vrasje, nxitje të emigrimit të paligjshëm dhe mbytje të varkës që shkaktoi 62 viktima. Turku 50-vjeçar dhe 2 pakistanezë, njëri 25 vjeç, tjetri 17 vjeç përkojnë me përshkrimet e njerëzve që arritën t’i shpëtonin tragjedisë. Disa të mbijetuar kanë rrëfyer se si ndodhi e gjithë ngjarja, nga fjalët e trafikantëve që të niseshin të dielën se ka më pak postblloqe tek problemet me motorin dhe frika nga policia. 

“U nisëm më datë 23 nga Izmiri, në Turqi. Ne i quajtëm ata djem "kapitenët". Kur na thanë se ishte koha për t'u larguar, shkuam te varka. Na futën brenda, na dhanë secilit nga një biletë me një numër të printuar dhe për të gjithë udhëtimin na dhanë vetëm ujë. Kushtet e detit ishin të këqija. Ata vinin me radhë në krye. Sipas planeve të tyre, ne duhet të kishim mbërritur të dielën, sepse të dielave, thanë ata, ka më pak postblloqe përgjatë bregdetit. Në një moment varka pati një problem me motorin, por njëri nga kapitenët e rregulloi, tha një prej të mbijetuarve.

Turku 50-vjeçar tentoi t’i shpëtonte prangave dhe qëndroi pas shkurreve derisa mbërritën karabinierët por ishin emigrantët ata që e zbuluan. Dy pakistanezët ishin mes të mbijetuarve dhe dukej se supozonin të shtireshin si emigrantë. Në dëshminë e tyre, kanë mohuar se janë trafikantët.

"Unë nuk jam trafikant, jam një emigrant në arrati si gjithë të tjerët", thonë ata ndërsa shtojnë se nuk dinë asgjë për pronësinë e varkës që mbante emrin 'Summer Love’. Sipas tyre, gjithçka dinë është që emigrantët kanë paguar nga 7500 në 9500 dollarë për kalimin. Teksa vijojnë hetimet, rrëfimet e të mbijetuarve janë dëshpëruese pasi secili mund të ketë humbur nga një familjar në këtë udhëtim që supozohej t’i çonte drejt një jete më të mirë.

Si ndodhi ngjarja

Varka ishte nisur nga porti i Izmirit nga Turqia (në të cilën po udhëtonin emigrantët që vinin nga Irani, Afganistani dhe Pakistani). Ai ishte parë mbrëmjen e djeshme rreth 40 milje larg bregut të Crotone nga një avion i agjencisë evropiane Frontex në patrullë. Kur u ndez alarmi, një vrojtim nga seksioni operacional detar i Crotone dhe një anije patrullimi nga grupi ajror detar i Tarantos ishin nisur. Megjithatë, deti me dallgë i pengoi ata të arrinin në zonë dhe automjetet u detyruan të ktheheshin në ankorimet e tyre. Më pas është nisur aparati i kërkimit të tokës dhe alarmi i është përcjellë edhe forcave të policisë.

Pak para orës pesë të mëngjesit, një peshkatar duke kaluar nëpër zonë vuri re varkën tashmë të shkatërruar dhe disa trupa që 'notonin' në ujë. Nga varka mbeti vetëm një sasi e madhe copash druri të shpërndara në det. Në një zonë të plazhit, vullnetarët e parë shpëtuan të mbijetuarit në një distancë të shkurtër nga një varg i gjatë çantash të bardha. Gjatë gjithë paradites një helikopter i Rojës Bregdetare ka fluturuar mbi zonë, ndërsa bregdeti është patrulluar nga një patrullë e Autoritetit Portual e cila ka pasur vështirësi në operim për shkak të dallgëve të larta.

tragjedia në itali