Bota28 Shkurt 2023, 07:46

SHBA fluturime në Tajvan, reagon Kina: Tentojnë të nxisin tensione!

Shkruar nga Pamfleti
SHBA fluturime në Tajvan, reagon Kina: Tentojnë të nxisin
Avion zbulues i SHBA-ve

Një avion zbulues i marinës amerikane ka fluturuar mbi ngushticën e Tajvanit ditën e djeshme, në një manovër që synonte të ushtronte të drejtën për të operuar në hapësirën ajrore ndërkombëtare, pavarësisht kundërshtimeve të forta nga ushtria kineze.

Flota e 7-të e SHBA tha në një deklaratë se fluturimi i P-8A Poseidon mbi ngushticën ujore që ndan Kinën dhe ishullin e vetëqeverisur të Tajvanit u krye në përputhje me ligjin ndërkombëtar, duke demonstruar angazhimin e Shteteve të Bashkuara për një indo-paqësor të lirë.

Por një zëdhënës i Komandës së Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit (PLA), Koloneli i Lartë i Ushtrisë Shi Yi, akuzoi Uashingtonin për hipotezën e fluturimit dhe ndezjen e tensioneve mes dy superfuqive.

“Fluturimi amerikan ka prishur qëllimisht situatën rajonale dhe ka rrezikuar paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit", tha Shi në një raport në faqen e internetit të PLA në gjuhën angleze.

Ky pretendim u përforcua në mediat shtetërore kineze, me një publikim në tabloidin shtetëror nacionalist ‘Global Times’ që pretendonte se fluturimi i avionit mbikëqyrës të marinës amerikane ishte vetëm një provokim tjetër që synonte të nxiste tensione.

Deklarata e Flotës së 7-të amerikane, tha se SHBA-ja do të vazhdojë të "fluturojë, lundrojë dhe të operojë kudo ku ligji ndërkombëtar lejon, përfshirë edhe ngushticën e Tajvanit".

Partia Komuniste Kineze pretendon se Tajvani, një ishull i sunduar në mënyrë demokratike me 24 milionë banorë, është pjesë e territorit të saj sovran, pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë.

Pekini dërgon çdo ditë avionë dhe anije ushtarake në ngushticën e Tajvanit, ndërsa vazhdon presionin ushtarak në ishull.

shba kina tajvani