Bota14 Mars 2023, 18:22

Hungaria shtyn sërish votimin për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Shkruar nga Pamfleti

Hungaria shtyn sërish votimin për anëtarësimin e

Hungaria ka vendosur të shtyjë sërish votimin për anëtarësimin në NATO për Suedinë dhe Finlandën. Kërkesa erdhi nga Zëvendëskryeministri Zsolt Semje i cili kërkoi që votimi i pritshëm më 20 mars të shtyhet deri më 27 mars.

Hungaria mbetet i vetmi anëtar i NATO-s përveç Turqisë që nuk ka miratuar ende ofertat e dy vendeve nordike. Kryetari i parlamentit të Hungarisë duhet të miratojë kërkesën për shtyrje, por ata janë anëtarë të koalicionit qeverisës dhe refuzimi për shtyrjen nuk është opsion.

Suedia dhe Finlanda hoqën dorë nga neutraliteti i tyre i gjatë ushtarak dhe kërkuan anëtarësimin në NATO vitin e kaluar në përgjigje të pushtimit të Rusisë.

Më 2 mars, votimi i ratifikimit u shty me dy javë që Hungaria të dërgonte një delegacion në Suedi dhe Finlandë për të zgjidhur "mosmarrëveshjet politike" megjithëse anëtarët e grupit folën pozitivisht për takimin ende nuk ka një përgjigje pozitive. 

hungaria nato finlandë-suedi