Bota19 Prill 2024, 13:44

Sulmi i Izraelit ndaj Iranit, ministri i jashtëm italian flet nga G7: SHBA u njoftua në minutën e fundit

Shkruar nga Pamfleti
Sulmi i Izraelit ndaj Iranit, ministri i jashtëm italian flet nga G7: SHBA
Ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani

SHBA u tha ministrave të jashtëm të G7 të premten se mori informacion “të minutës së fundit” nga Izraeli për një aksion me dron në Iran, tha ministri i jashtëm i Italisë, sipas Associated Press (AP).

Ministri i Jashtëm, Antonio Tajani tha se SHBA dha informacionin në një seancë të mëngjesit të së premtes që u ndryshua në minutën e fundit për të trajtuar sulmin e dyshuar.

Tajani tha se SHBA-të informuan ministrat e G7 se ishin “informuar në minutën e fundit” nga Izraeli për dronët. “Por nuk kishte asnjë ndarje të informacionit mbi sulmin me SHBA. Ishte thjesht një informacion.”

Ai tha se italianët që jetonin në Iran ishin të gjithë mirë.

Izraeli kreu një sulm raketor duke synuar një njësi të mbrojtjes ajrore në jug të tij dhe duke shkaktuar dëme materiale, citoi agjencia shtetërore e lajmeve Sana e Sirisë të thoshte të premten një deklaratë ushtarake.

Sipas Associated Press (AP), avionët luftarakë u panë në kohën kur u raportuan zhurma të forta dhe drone pranë një baze të madhe ajrore iraniane dhe një vendndodhje bërthamore herët të premten.

Kjo zonë e Sirisë është drejtpërdrejt në perëndim të Isfahanit, rreth 1500 kilometra (930 milje) larg dhe në lindje të Izraelit.

Irani gjuajti bateritë e mbrojtjes ajrore herët të premten dhe disa fluturime u devijuan ose u ndaluan pas raportimeve për shpërthime pranë një baze të madhe ajrore dhe një lokacioni bërthamor ku u pikasën dronët, thotë AP.

 

sulmi i izraelit ndaj iranit shba