Bota25 Maj 2024, 22:22

“I kërkoi Trump-it të takonte Thaçin në burg”/ “Kunadhja” Richard Grenell dhe ëndrra për t’u emëruar Sekretar Shteti

Shkruar nga Pamfleti
“I kërkoi Trump-it të takonte Thaçin në burg”/
Richard Grenell

“The New York Times” i ka kushtuar një artikull Richard Grenell, i dërguari i dikurshëm i Donald Trump për Ballkanin. Ai pret që të bëhet Sekretar Shteti nëse Trump kthehet në pushtet. Media amerikane tregon rrugën e tij të vështirë dhe manovrat në prapaskenë.

Dëshira e Richard Grenell për të qenë Sekretar i Shtetit në një administratë të dytë Trump filloi vonë në ditën e zgjedhjeve në 2020, kur presidenti i mposhtur dërgoi besnikët për të drejtuar operacione për  "ndalimin e vjedhjes" në shtetet e fushëbetejës.

Presidenti Donald J. Trump i kërkoi zotit Grenell të fluturonte me aeroplan privat në Nevada, ku z. Grenell mori me vete qenin e tij Lola, avokatë dhe një Ekuipazhi të aktivistëve të së djathtës ekstreme dhe u vendosën në një suitë në resortin venecian, i cili shërbeu si “dhoma e luftës e grupit” në Las Vegas. Në një spektakël disaditor, ekipi i Trump ngriti një padi dhe shfaqi akuza të rreme për mashtrim, duke përfshirë një që implikonte gabimisht qindra anëtarë të ushtrisë.

Ishte e gjitha një mashtrim. Z. Grenell i tha ekipit në dhomën e luftës, kujtuan dy operativë të GOP, se vota e Nevadës, në fakt, nuk ishte e vjedhur. Operatorët, të cilët kërkuan të mos përmendet emri nga frika e hakmarrjes nga zoti Grenell, thanë se ai i tha ekipit se qëllimi ishte thjesht të "hidhnin spageti në mur".

Në retrospektivë, tha një nga operativët, komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte sulmin e 6 janarit në Kapitol duhet t’i kishte thirrur të gjithë ata që ishin në sallë, duke përfshirë edhe vetë operativin.

Ky artikull bazohet në intervista me 40 persona, duke përfshirë gati tre duzina republikanë. Shumica kërkuan anonimitetin sepse nuk donin të dëmtonin shanset e tyre për role në një administratë të ardhshme Trump ose të nxirrnin zemërimin e zotit Grenell, i cili shpesh egërsohet me ata me të cilët nuk pajtohet në mediat sociale. Një ish-operativ republikan tha se pas një mosmarrëveshjeje të kohëve të fundit, zoti Grenell krijoi postimet e operativit në Twitter për pesë vjet për të nxitur një sulm në internet që zgjati për javë të tëra.

Për kundërshtarët e tij, z. Grenell është një oportunist kaustik me arritje modeste, i cili arriti në lartësitë e një administrate në të cilën çmohej partia e ‘pitbullit’. Susan E. Rice, ish-këshilltarja e Presidentit Biden për politikën e brendshme dhe një ish-këshilltare për sigurinë kombëtare e Presidentit Barack Obama, e ka quajtur atë "një nga njerëzit më të këqij dhe më të pandershëm që kam takuar ndonjëherë". Brad Chase, ish-partneri i biznesit të zotit Grenell, i cili u grind me të për konvertimin e tij në Trumpist, tha se ai ishte një "shitës i pashpirt dhe i paturpshëm".

Për mbështetësit e tij, zoti Grenell është një lajmëtar besnik dhe i palodhshëm për zotin Trump, i cili i transmeton kërkesat e ish-presidentit me një armiqësi efikase që mbyt kundërshtuesit.

“Presidenti Trump i beson atij si një palë duar të sigurta në dekonstruksionin e shtetit administrativ dhe përballjen me shtetin e thellë”, tha në një intervistë të shkurtër Stephen K. Bannon, ish-strategu i Trump dhe drejtuesi i podcast-it “War Room”.

Sido që të jetë, disa njerëz të afërt me ish-presidentin thonë se zoti Grenell ka një shans të mirë për të zënë një detyrë të lartë në politikën e jashtme në një administratë të dytë Trump - nëse jo si sekretar i shtetit, gjë që kërkon konfirmimin e Senatit, atëherë ndoshta si këshilltar i sigurisë kombëtare. Ata vënë në dukje se z. Grenell ka kaluar tre vjet e gjysmë duke përdorur kontaktet e tij në Ballkan në sipërmarrje biznesi, duke përfshirë një partner të rëndësishëm - Jared Kushner, dhëndrin e zotit Trump.

"Nëse doni të shmangni luftën, më mirë të keni një bir kurve si sekretar shteti," tha zoti Grenell në një episod të marsit të "Self Centered", një podcast për ngjarjet aktuale. Amerika ka nevojë për një kryediplomat "të ashpër", tha ai, "i cili hyn në këto tavolina dhe thotë: 'Djema, nëse nuk e zgjidhim këtë këtu, nëse nuk përfaqësojmë paqen dhe gjejmë një rrugë të vështirë, unë' Duhet ta marr këtë dosje, të kthehem në Shtetet e Bashkuara dhe t'ia kalojë sekretarit të mbrojtjes, i cili nuk negocion. Ai do të të bombardojë.”

Privatisht, z. Grenell ka lënë të kuptohet me raste për ish-kolegët e administratës Trump se posti i Sekretarit të Shtetit i është prenotuar, megjithëse dy persona në rrethin e ngushtë të zotit Trump thonë se një siguri e tillë nga çdo punëkërkues është e parakohshme.

Një person i afërt me zotin Trump tha se ish-presidenti ka ngritur pikëpyetje në lidhje me punën e komunikimit të zotit Grenell për klientët e huaj, të nxitur nga puna e zotit Grenell në Ballkan dhe një kërkesë prej tij vitin e kaluar që zoti Trump të takonte Presidentin Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë.

Shqetësimet për konfliktet e interesit mund të duken ironike që vijnë nga zoti Trump, i cili përdori presidencën për të përfituar bizneset e tij. Por personi i afërt me zotin Trump përmendi dy biseda në të cilat ish-presidenti tha se nuk i pëlqente që këshilltarët e tij të udhëtojnë nëpër botë duke fituar para nga shoqërimi i tyre me të.

Gjithsesi, zoti Trump flet rregullisht me zotin Grenell dhe një vit e gjysmë më parë kishte lavdëruar për besnikërinë e tij pugiliste. "Ric Grenell: një luftëtar," tha zoti Trump në Arizona në tetor 2022. "Ne kemi një njeri të madh, të madh. Një luftëtar i madh. Ai ka shumë të ardhme.”

"Unë mund të fitoj para"

Z. Grenell që atëherë ka qenë i zënë në Ballkan. Ai ka bërë plane me zotin Kushner për një hotel luksoz, kompleks apartamentesh dhe muze në Beograd, kryeqytetin e Serbisë, në vendin e bombardimeve të NATO-s në vitin 1999 që shkatërroi selinë e Ushtrisë Jugosllave. Ai po zhvillon gjithashtu dy vende të tjera turistike luksoze, një në një gadishull shqiptar dhe tjetri në një ishull mesdhetar në brigjet e Shqipërisë.

"Unë jam duke punuar në projekte, projekte të kapitalit privat, për të cilat mund të fitoj para", tha zoti Grenell në një intervistë televizive në Shqipëri vitin e kaluar. "Askush nuk duhet të kërkojë kurrë falje që dëshiron të fitojë para", shtoi ai.

Lidhjet e zotit Grenell me Ballkanin rrjedhin edhe përmes gazetës së ekstremit të djathtë Newsmax, ku ai është analist dhe nënkryetar për zhvillimin ndërkombëtar. Vitin e kaluar, Newsmax hyri në një marrëveshje shumëvjeçare me Telecom Serbia, transportuesi shtetëror serb, për të transmetuar përmbajtjen e Newsmax në Evropën Lindore. Newsmax tha në një deklaratë se zoti Grenell nuk ishte i përfshirë në negociatat mbi marrëveshjen.

Zoti Grenell është bashkuar gjithashtu me një tregtar armësh dhe ish ekspert të Newsmax, John Cardillo, për të eksploruar mundësitë e prodhimit të municioneve në Ballkan, sipas dy personave që ata i thanë për sipërmarrjen e tyre. Z. Cardillo, kompania e të cilit quhet M42 Tactical, u padit kohët e fundit për dyshimin se kishte futur në xhep afro 200,000 dollarë që u paguan nga një emigrant ukrainas, Michael Bogachek, për të furnizuar me makina të blinduara policinë në Ukrainë, por që nuk u dorëzuan kurrë.

Zoti Grenell ka punuar shumë për të ndihmuar jo vetëm zotin Trump, por edhe familjen e tij. Ai ndihmoi Melania Trump të siguronte 500,000 dollarë për dy fjalime në dy ditë radhazi në 2022, duke përfshirë një për Fix California, një grup për integritetin zgjedhor dhe angazhimin e votuesve i themeluar nga z. Grenell në vitin 2021.. Ai e ka lavdëruar publikisht vajzën e zotit Trump, Ivanka, si zyrtarin e parë të Shtëpisë së Bardhë që njohu statusin e zotit Grenell si anëtari i parë homoseksual i kabinetit amerikan.

Në një episod të pa raportuar më parë, zoti Grenell propozoi vitin e kaluar një ide për të nënvizuar ankesat e zotit Trump se aktakuzat e kërkuara nga prokurori i posaçëm, Jack Smith, ishin politike. Zoti Grenell i sugjeroi zotit Trump t'i bashkohej atij në një vizitë te ish-presidenti dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në burgun në Hagë, ku ai pret gjykimin për akuzat për krime lufte. Z. Thaçi u padit gjithashtu nga z. Smith, i cili mbikëqyri ndjekjet penale të krimeve të luftës në Hagë përpara se të emërohej këshilltar special. Zoti Thaçi ka thënë se politika qëndron në themel të akuzave kundër tij.

Zoti Trump nuk e përqafoi idenë e zotit Grenell. Një person i afërt me z. Thaçi tha se i dukej argëtuese ideja e zotit Trump dhe një rrëmujë e zhurmshme mediatike përpara IEVP të Hagës – por vendosi se do të ishte më mirë të fokusohej në rastin e tij.

Zoti Grenell ka postuar sugjerime në rrjetet sociale se aktakuza e z. Thaçi ishte një komplot i udhëhequr nga Departamenti i Drejtësisë. /Përshtati “Pamfleti’ nga “The New York Times”