Bota 4 Janar 2024, 14:30

Kush ishte Jeffrey Epstein dhe për çfarë flasin dokumentet e gjykatës?

Shkruar nga Pamfleti

Kush ishte Jeffrey Epstein dhe për çfarë flasin dokumentet e

Emrat e censuruar më parë të rrjetit të gjerë të miqve dhe bashkëpunëtorëve të biznesit të financierit të çnderuar dhe agresorit seksual Jeffrey Epstein janë zbuluar këtë javë në formën e afro 1000 faqeve të dosjeve gjyqësore, të cilat u zbuluan të mërkurën.

Shumë emra të këtyre bashkëpunëtorëve dhe të atyre në rrethin e brendshëm të Epstein-it – i cili vdiq në burg në pritje të akuzave federale për trafikim seksual në vitin 2019 – ishin censuruar më parë nga dokumentet e gjykatës.

Në pritje të këtyre zbulimeve, rrjetet sociale ishin mbushur me spekulime se çfarë do të jepnin. Për të ndihmuar në krijimin e një tabloje më të qartë se pse kjo ka rëndësi, ja çfarë dimë për dokumentet.

Kush ishte Jeffrey Epstein?

Një milioner i njohur për shoqërimin me të famshëm, politikanë, miliarderë dhe yje akademikë, Epstein u arrestua fillimisht në Palm Beach, Florida, në vitin 2005 pasi u akuzua se kishte paguar një vajzë 14-vjeçare për seks.

Dhjetra vajza të tjera të mitura përshkruan abuzime të ngjashme seksuale, por prokurorët përfundimisht e lejuan financierin të pranonte fajin në vitin 2008 për një akuzë që përfshinte një viktimë të vetme. Ai shërbeu 13 muaj në një program ku punonte ditën dhe kthehej në burg natën.

Disa të njohur të famshëm e braktisën Epstein-in pas dënimit të tij, duke përfshirë ish-presidentët Bill Clinton dhe Donald Trump, por shumë jo. Epstein vazhdoi të shoqërohej me të pasurit dhe të famshmit për një dekadë tjetër, shpesh përmes punës filantropike.

Raportimi nga Miami Herald rinovoi interesin për skandalin dhe prokurorët federalë në Nju Jork e akuzuan Epstein-in në vitin 2019 për trafikim seksual. Ai u vetëvra në burg ndërsa priste gjyqin.

Prokurori i Manhatanit më pas ndoqi penalisht ish të dashurën e Epstein-it, Ghislaine Maxwell, për ndihmën në rekrutimin e viktimave të tij të mitura. Ajo u dënua në vitin 2021 dhe po vuan dënimin me 20 vjet burg.

Për çfarë flasin këto dokumente?

Dokumentet që po zbardhen janë pjesë e një padie të ngritur kundër Maxwell-it në vitin 2015 nga një prej viktimave të Epstein-it, Virginia Giuffre. Ajo është një nga dhjetra gratë që paditën Epstein-in duke thënë se ai kishte abuzuar me to në shtëpitë e tij në Florida, Nju Jork, Ishujt e Virgjër të SHBA-së dhe Nju Meksiko.

Giuffre tha se verën që mbushi 17 vjeç, e bindën të linte punën si punonjëse e një qendre bukurie në klubin Mar-a-Lago të Trump-it për t'u bërë "masazhiste" për Epstein-in - një punë që përfshinte kryerjen e akteve seksuale.

Giuffre gjithashtu pretendoi se ajo ishte nën presion për të kryer marrëdhënie seksuale me burra në orbitën sociale të Epstein-it, sidomos me Princin Andrew të Britanisë. Të gjithë ata burra thanë se akuzat e saj ishin të fabrikuara. Ajo bëri një ujdi për një padi kundër Princit Andrew në vitin 2022. Po atë vit, Giuffre tërhoqi një akuzë që kishte bërë kundër ish-avokatit të Epstein-it, profesorit të drejtësisë Alan Dershowitz, duke thënë se ajo "mund të ketë bërë një gabim" duke e identifikuar atë si abuzues.

Padia e Giuffre-s kundër Maxwell-it u zgjidh në vitin 2017, por Miami Herald shkoi në gjykatë për të aksesuar dokumentet gjyqësore të depozituara fillimisht nën vulë, duke përfshirë transkriptet e intervistave që avokatët bënë me dëshmitarët e mundshëm.

Rreth 2000 faqe u zhvulosën nga një gjykatë në vitin 2019. Dokumentet shtesë u publikuan në vitet 2020, 2021 dhe 2022.

Ky grup tjetër i të dhënave kishte mbetur i mbyllur për shkak të shqetësimeve në lidhje me të drejtat e privatësisë së viktimave të Epstein-it dhe njerëzve të tjerë, emrat e të cilëve ishin nxjerrë gjatë betejës ligjore, por nuk ishin bashkëpunëtorë në krimet e tij.

Çfarë është në dokumente?

Gjykatësja e qarkut Loretta A Preska, e cila vlerësoi dokumentet për të vendosur se çfarë duhet të hapet, tha në urdhrin e saj të dhjetorit se ajo po publikonte të dhënat sepse shumë nga informacionet brenda tyre ishin tashmë publike.

Disa të dhëna janë publikuar, pjesërisht ose të plota, në çështje të tjera gjyqësore. Pjesa më e madhe përfshin tema dhe njerëz që janë mbuluar në mënyrë shteruese në histori gazetash, dokumentarë televizivë, intervista, libra dhe dëshmi në gjyqin penal të Maxwell-it për gati dy dekada.

Personat e përmendur në të dhënat përfshijnë shumë nga akuzuesit e Epstein-it, anëtarë të stafit të tij që treguan historitë e tyre për gazetat tabloide, njerëz që shërbyen si dëshmitarë në gjyqin e Maxwell-it, njerëz që u përmendën rastësisht gjatë deponimeve, por nuk akuzohen për ndonjë gjë të keqe, dhe njerëz që hetuan Epstein-in, duke përfshirë prokurorët, një gazetar dhe një detektiv.

Ka edhe emra të figurave publike që dihet se janë lidhur me Epstein-it ndër vite, por marrëdhëniet e të cilëve me të tashmë janë të mirëdokumentuara diku tjetër, tha gjykatësja.

Njëri prej tyre është Jean-Luc Brunel, një agjent modelimi francez i afërt me Epstein-in, i cili ishte në pritje të gjyqit me akuzat se ai përdhunoi vajza të mitura kur vrau veten në një burg të Parisit në vitin 2022. Giuffre ishte ndër gratë që e kishin akuzuar Brunelin për abuzim seksual.

Clinton dhe Trump janë të dy në dosjen gjyqësore, pjesërisht sepse Giuffre u mor në pyetje nga avokatët e Maxwell-it për pasaktësitë në tregimet e gazetave për kohën e saj me Epstein-in. Një histori e citoi atë të thoshte se kishte hipur në një helikopter me Clinton-in dhe kishte flirtuar me Trump-in. Giuffre tha se asnjë nga këto gjëra nuk ka ndodhur në të vërtetë. Ajo nuk ka akuzuar asnjë nga ish-presidentet për keqbërje.

Gjykatësja tha se një pjesë e vogël e emrave duhet të fshihen në dokumente, sepse ata do të identifikonin njerëzit që ishin abuzuar seksualisht./The Guardian

jeffrey epstein dokumente gjykate