Bota 5 Prill 2023, 15:30

Lufta në Bakhmut, Zelensky: Mbajtja e qytetit është jetike, por nëse ushtarët tanë rrezikohen do tërhiqemi

Shkruar nga Pamfleti

Lufta në Bakhmut, Zelensky: Mbajtja e qytetit është jetike, por

Presidentit Ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se situata në Bakhmut është shumë e vështirë dhe "vendimet e duhura" do të merren nëse trupat ukrainase janë në rrezik të rrethimit.

Gjatë një konference shtypi në Poloni, Zelensky shtoi se Ukraina nuk ka ndryshuar qëllimin e vendosur më parë për të mbajtur qytetin lindor. Udhëheqësi ukrainas tha se gjëja më e rëndësishme për të ishte mbrojtja e jetëve të ushtarëve.

"Për mua, më e rëndësishmja është të mos humbasim ushtarët tanë dh, natyrisht, nëse ka një moment ngjarjesh edhe më të nxehta dhe rreziku që ne mund të humbasim personelin tonë për shkak të rrethimit - sigurisht që vendimet përkatëse të sakta do të merren nga gjeneralët atje. Ka sukses në disa rrethe të Bakhmut ne po shkojmë përpara. Ose nuk ka [sukses] dhe ne përsëri po largohemi për pozicione”, tha ai.

Bakhmut, një qendër minierash dhe transporti, ka qenë në fokus të ofensivave ruse për muaj të tërë, të cilat kanë bërë fitime të ngadalta me koston e një numri të madh trupash.

Presidenti Zelenskyy e sheh qytetin si simbolikisht dhe politikisht të rëndësishëm për të ruajtur vullnetin e popullsisë ukrainase për të vazhduar luftën kundër Rusisë dhe për të ruajtur vrullin midis aleatëve në mbështetjen e tyre për Kievin.

zelensky lufta bakhmut