Bota 5 Dhjetor 2023, 20:02

Lufta po 'shteron' Gazën, të mbijetuarit gërmojnë nëpër rrënoja për të gjetur ushqim

Shkruar nga Pamfleti

Lufta po 'shteron' Gazën, të mbijetuarit gërmojnë

Një burrë mban gjashtë kavanoza me vaj gatimi ndërsa përpiqet të ecë nëpër rrënoja. Dy vajza të vogla vrapojnë ndërsa secila mbajnë tufa letre të bardhë, të përdorura për të ndezur zjarrin për ngrohje dhe gatim. Një grup burrash debatojnë, duke u përplasur me njëri-tjetrin teksa luftojnë për të gjetur një qese me miell, pak çaj apo edhe një batanije të harruar.

Këto janë skenat nga qyteti qendror i Gazës, Deir al-Balah, ku një sulm i dukshëm ajror izraelit të hënën shkatërroi jo vetëm shtëpitë dhe rrugët, por edhe furrën Al-Baraka të lagjes, një nga të paktat që ende qëndron në Rrip.

Në përgjigje të pyetjeve të CNN në lidhje me furrën e bukës, Forcat e Mbrojtjes izraelite (IDF) thanë të martën se “në kontrast të plotë me sulmet e qëllimshme të Hamasit ndaj burrave, grave dhe fëmijëve izraelitë, IDF ndjek ligjin ndërkombëtar dhe merr masa paraprake të mundshme për të zbutur dëmin e civilëve”.

Dier al-Balah është në qendër të Rripit, një zonë që po vihet nën bombardimet në rritje të Izraelit. Izraeli u ka bërë thirrje gjithashtu palestinezëve në disa pjesë të Gazës jugore që të largohen, duke lëshuar harta dixhitale për të cilat banorët thonë se CNN janë ose konfuze ose në të cilat ata nuk kanë akses për shkak të mungesës së energjisë elektrike dhe lidhjes në internet. IDF më herët në luftë kishte inkurajuar banorët e Gazës që të lëviznin në pjesën jugore të Rripit për sigurinë e tyre, ndërsa angazhoheshin për të goditur Hamasin “kudo që të ishte”.

Sulmi në Dier al-Balah ndodhi gjatë natës, sipas banorëve dhe në mëngjes burra, gra dhe fëmijë po gërmonin nëpër rrënoja. Por këtë herë, banorët nuk gërmuan për të gjetur të dashurit. Ata po kërkonin me dëshpërim ushqim dhe furnizime të tjera thelbësore.

Teksa kanë kaluar nëntë javë nga lufta Izrael-Hamas, po shfaqen shenja të prishjes së rendit shoqëror, me raporte për grabitje nga njerëzit që luftojnë për të mbijetuar. Që nga 9 tetori, Izraeli ka bllokuar aksesin në ujë, ushqim dhe energji elektrike në Rripin që është shtëpia e më shumë se 2 milionë palestinezëve. Më shumë se 15,899 njerëz janë vrarë në Gaza që kur Izraeli filloi fushatën e tij atje, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza të kontrolluar nga Hamasi.

 “Është kaos”, tha një banor për CNN ditën e djeshme, duke qëndruar pa një turme njerëzish që kërkonin furnizime nën dëmtimet.

Kamil Al-Raie, një tjetër banor që ka jetuar në rrugë që nga viti 2006 dhe shtëpia e të cilit u shkatërrua në sulme me raketa, tha për CNN se uria i kishte shtyrë gazanët në masa të tilla të dëshpëruara.

“Shikoni njerëzit. Kjo është e gjitha nga uria,” tha ai, duke iu referuar turmës së palestinezëve që gërmonin nëpër rrënoja.

E gjithë popullsia e Gazës ka nevojë për ndihmë ushqimore, sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), duke shtuar se në fillim të krizës aktuale, organizata e ndihmës funksiononte me 23 furra buke.

“Furra e bukës Al-Baraka dikur lehtësonte vuajtjet e njerëzve duke siguruar bukën shumë të nevojshme. Furra e bukës duhet të jetë jashtë operacionit ushtarak. Goditja e saj (furrës) duhet të konsiderohet terrorizëm, për të qenë i sinqertë”, tha Ibrahim Dabbour, një tjetër banor i Deir al-Balah.

lufte gaza ushqim