Bota 9 Dhjetor 2023, 10:42

Macron akuzohet për tradhti ndaj Francës, shkak ceremonia hebreje brenda Elysee

Shkruar nga Pamfleti

Macron akuzohet për tradhti ndaj Francës, shkak ceremonia hebreje

Emmanuel Macron është akuzuar për tradhti ndaj Republikës Franceze pasi mori pjesë në një ceremoni hebreje brenda rezidencës së tij zyrtare, Pallatit Elysée.

Në një vend ku ndarja e fesë është në vetvete një fe, ndezja e një qiri Hanukkah brenda Salle des Fêtes të enjten u denoncua menjëherë nga politikanët e djathtë dhe të majtë.

Presidenti kishte ftuar kryerabinin e Francës Haïm Korsia për të ndezur të parin nga tetë qirinjtë në një Hanukkiah ose shandanë, duke shënuar fillimin e festivalit hebre të dritave.

Por kur video e ceremonisë u shfaq pak më pas në rrjetet sociale, bëri bujë.

Për opinionistët francezë të të gjitha shtresave, presidenti kishte bërë një gabim të madh duke e lejuar fenë të hynte në vendet e shenjta të presidencës.

“Me sa di unë kjo është hera e parë që ndodh ndonjëherë. Është një shkelje e sekularizmit,” tha David Lisnard, një figurë e shquar e opozitës së krahut të djathtë që është gjithashtu kryebashkiak i Kanës.

“Elysee nuk është një vend feje. Ju nuk mund të bëni kompromis me sekularizmin,” tha presidentja socialiste e rajonit të Occitania, Carole Delga.

“A do të bëjë Macron tani të njëjtën gjë për fetë e tjera? Disa po, disa jo? Është një spirale e rrezikshme,” tha Alexis Corbière nga e majta ekstreme France Unbowed.

Edhe disa hebrenj francezë u habitën nga ky veprim. “Kjo është diçka që nuk duhet lejuar të ndodhë përsëri. Hebrenjtë francezë e kanë konsideruar gjithmonë sekularizmin si një ligj mbrojtjeje dhe lirie. Çdo gjë që dobëson sekularizmin i dobëson hebrenjtë”, tha Yonathan Arfi, i cili drejton Këshillin Përfaqësues të Institucioneve Hebraike Franceze (Crif).

Ideja e “sekularizmit” u fut në një ligj francez të vitit 1905, pas vitesh beteje midis shtetit dhe Kishës Katolike Romake. Pasi shteti sanksionoi lirinë e besimit, por i dha fund përfshirjes së shtetit në Kishë dhe hoqi të gjitha shenjat e fesë nga ndërtesat publike.

Që atëherë, ligji është konsideruar si një gur themeli i Francës moderne, duke siguruar neutralitet të rreptë midis Krishterimit, Islamit dhe Judaizmit dhe garanton që qytetarët të shihen si individë në një shtet dhe jo si anëtarë në një komunitet.

macron francë sekularzm hebre