Bota19 Mars 2023, 09:16

Mbretëria e Bashkuar nis punën për dëbimin e emigrantëve në Ruandë, Braverman firmos marrëveshjen

Shkruar nga Pamfleti
Mbretëria e Bashkuar nis punën për dëbimin e

Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar po punojnë për të nisur fluturimet e dëbimit në Ruandë në verë, shkruan ‘Sky News’.

Sekretarja e Brendshme nënshkroi një marrëveshje të qeverisë për emigrantët me vendin e Afrikës Qendrore këtë fundjavë. Një deklaratë e Zyrës së Brendshme tha se do të lejojë qeverinë të zbatojë projektligjin e ri të emigracionit të paligjshëm, pasi kjo do të thotë se ata që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, të cilët “nuk mund të kthehen në vendin e tyre”, do të zhvendosen në Ruandë”.

Burimi i qeverisë tha se do të minimizojë çdo mundësi për ata që mbërrijnë ilegalisht, përfshirë ata që pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne.

Suella Braverman përshëndeti forcimin e partneritetit të emigracionit të Mbretërisë së Bashkuar ndërsa vizitoi kryeqytetin Kigali, ku u takua me Presidentin e Ruandës Paul Kagame dhe ministrin e vendit për punët e jashtme dhe bashkëpunimin ndërkombëtar, Dr Vincent Biruta.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar planifikon të dërgojë dhjetëra mijëra emigrantë më shumë se 4,000 milje larg në Ruandë, si pjesë e një marrëveshjeje prej 120 milionë paundësh të rënë dakord me Ruandën vitin e kaluar.

Një fluturim u ndalua në qershorin e vitit të kaluar pas një apeli në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Duke theksuar hapat që po ndërmerren nga qeveria, Braverman tha: “Ajo që bën projektligji është që redukton rrugët ligjore në dispozicion për të penguar largimin ose zhvendosjen e tyre nga Mbretëria e Bashkuar. Dhe ajo që po shohim në këtë moment është se njerëzit përdorin pretendimet për skllavërinë moderne, duke përdorur kërkesa për azil, duke përdorur ligjet e të drejtave të njeriut… vetëm për të penguar detyrën tonë për të kontrolluar kufijtë tanë. Ligji ynë e rregullon atë dhe ne kemi vendosur ekuilibrin e duhur midis drejtësisë, nga njëra anë, për ofrimin e një sistemi të fuqishëm të detyrave dhe kompetencave ligjore dhe dhembshurinë pasi ne po i zhvendosim njerëzit në një vend i sigurt. Dhe siç e kemi parë këtu në Ruandë, ka burime të shumta për të mbështetur dhe akomoduar siç duhet njerëzit në mënyrë që ata të mund të jetojnë jetë të sigurt.

Gjatë vizitës së saj në Ruandë, sekretarja e brendshme kaloi kohë duke takuar refugjatët, të cilët ishin vendosur në vend.

Ajo bëri gjithashtu një turne në njësitë e banimit dhe akomodimit të sapondërtuara, të cilat do të përdoren për të strehuar ata që janë zhvendosur në Ruanda.

Braverman tha gjithashtu se aludimet se Ruanda mund të marrë vetëm 200 njerëz është një “narrativë krejtësisht e rreme e shpërndarë nga kritikët që duan të anulojnë marrëveshjen”.

Në fillim të këtij muaji, kryeministri Sunak njoftoi një paketë që do të krijojë një qendër të re paraburgimi në Francë.

Gjatë gjithë vitit 2022, rreth 45,728 njerëz kaluan në Mbretërinë e Bashkuar përmes Kanalit, 60% më shumë se një vit më parë.

kriza e emigrantëve sunak ligji i ri