Bota13 Shkurt 2024, 10:24

Ndihmuan bosin e mafias italiane, arrestohen dy djemtë e shoferit të Messina Denaros

Shkruar nga Pamfleti

Ndihmuan bosin e mafias italiane, arrestohen dy djemtë e shoferit të

Autoritet italiane kanë vënë në pranga dy djmtë e shoferit të bosit të mafias italiane, Matteo Messina Denaro.

Të arrestuarit janë Antonino Luppino dhe Vincenzo Luppino të cilët janë djemtë e sipërmarrësit Campobello di Mazara, Giovanni Luppino i cili ishte shoferi i bosit të mafias. Giovanni Luppino përfundoi në pranga me Denarion më 16 janar të një viti më parë.

Ata akuzohen për ndihmë dhe moszbatim të rëndë të dënimit. Hetimi u koordinua nga prokurori i Palermos, Maurizio de Lucia, deputeti Paolo Guido dhe prokurorët Gianluca De Leo dhe Piero Padova.

Sipas prokurorisë, Luppinot i dhanë Messina Denaros "ndihmë të çmuar" për të lëvizur nëpër zonën ku shefi ka jetuar kohët e fundit. Dy vëllezërit, sipas akuzave, nga viti 2018 deri në vitin 2022, kanë jetuar pak metra larg strehës së fundit të Denaors në Campobello di Mazara, duke ndarë informacione thelbësore me babain e tyre për menaxhimin e statusit të arratisur të bosit të mafias.

Antonino Luppinos i ishte dhënë numri i një prej celularëve të përdorur nga shefi, Vincenzo Luppino do të kishte shkuar në klinikën La Maddalena, ku i kërkuari po trajtohej për kancer, kur u operua, për t'u kujdesur për të. nevojave. Dhe përsëri Antonino Luppino, së bashku me të atin shoqëruan Messina Denaron, pas dorëheqjes së tij nga shtëpia e të moshuarve, më 11 maj në Campobello.

Më 29 dhjetor 2022, pak ditë para arrestimit, Matteo Messina Denaro kaloi me makinë pranë shtëpisë së ish-partneres së tij, nënës së vajzës së tij dhe motrave të tij Bice dhe Giovanna, në Castelevetrano. Furgoni i Vincenzo Luppino-s, i arrestuar ditën e sotme, e ka ndjekur dhe ka vepruar si eskortë. Shoferi ishte babai i tij Xhovani.

Kamerat e qytetit pikasën furgonin që ndiqte Giulietta-n e të arratisurit teksa kalonte në orën 17:12 nën shtëpinë e Franca Alagna, ish-partneres, në orën 17:15 nën shtëpinë e motrës së saj Giovanna dhe në orën 17:17 nën shtëpinë e motrës tjetër. Eskorta, shkruan gjyqtari hetues, i ka siguruar një lloj transmetimi të arratisurit, “i cili duhej të kalonte nëpër vende famëkeqe që i nënshtroheshin kontrolleve të jashtëzakonshme nga policia”.

bosi i mafias italiane dy djem shofer messina denaros