Bota13 Shkurt 2024, 09:27

Kërcënimi i Trump ‘zgjon’ Perëndimin, sa e fuqishme është NATO përballë Rusisë?!

Shkruar nga Pamfleti
Kërcënimi i Trump ‘zgjon’ Perëndimin, sa e fuqishme
Shefi i NATO Stoltenberg dhe Donald Trump

Disa shtete anëtare po shpenzojnë më shumë, por ende nuk e kanë tejkaluar kufirin prej 2 për qind. Të tjerët kanë rrafshuar. Por presioni për të rritur shpenzimet e mbrojtjes nuk ka kaluar pa u vënë re.

Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump tha gjatë fundjavës se do të inkurajonte Rusinë të sulmonte aleatët e NATO-s të cilët, sipas tij, shpenzojnë shumë pak për mbrojtjen.

Vërejtjet e tij tronditën udhëheqësit në të dy anët e Atlantikut dhe vunë në dyshim mënyrën se si funksionon aleanca prej 31 anëtarësh.

Të gjitha vendet anëtare të NATO-s bëjnë pagesa për të mbuluar shpenzimet operative të organizatës, e cila u themelua pas Luftës së Dytë Botërore për të ndihmuar Evropën Perëndimore kundër Bashkimit Sovjetik me ndihmën e Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara. Por ata nuk paguajnë kuota të anëtarësimit për të mbetur në aleancë, kështu që nuk ka asnjë delikuencë për të folur.

Vendet , megjithatë, angazhohen të shpenzojnë të paktën 2 për qind të prodhimit të tyre të brendshëm bruto (PBB) për mbrojtje çdo vit, me synimin për të siguruar gatishmërinë ushtarake të aleancës dhe për të penguar çdo sulm të mundshëm. Angazhimi është një udhëzues, jo një kërkesë , që ekziston për gati dy dekada.

Vitin e kaluar, 11 vende e arritën ose tejkaluan këtë objektiv, sipas statistikave të NATO-s. Pjesa tjetër shpenzoi pjesë më të vogla të PBB-së së tyre për mbrojtje. (Islanda, i vetmi shtet anëtar pa forca të armatosura, është hequr nga grupi i të dhënave.)

Shumica e vendeve që shpenzuan përtej 2 përqindëshit ose ndajnë një kufi me Rusinë ose ndodhen pranë vijës së parë të luftës në Ukrainë. Insinuata e Trump se ata nuk po paguajnë pjesën e tyre është e rreme.

Polonia, e cila ndan një pjesë të kufirit të saj verior me enklavën ruse të Kaliningradit dhe një shtrirje të gjatë të kufirit të saj juglindor me Ukrainën, shpenzoi një pjesë më të madhe të PBB-së së saj për mbrojtje vitin e kaluar se çdo shtet tjetër anëtar, në 3.9 për qind.

Shtetet e Bashkuara u renditën e dyta, me 3.49 për qind. Por në shifra të papërpunuara, buxheti i mbrojtjes i SHBA prej 860 miliardë dollarësh është më shumë se dyfishi i të gjithë aleatëve të tjerë të NATO-s së bashku.

Shtetet e tjera anëtare që shpenzojnë më shumë se 2 përqind të PBB-së së tyre përfshijnë Estoninë, Lituaninë, Rumaninë dhe anëtarin më të ri të NATO-s, Finlandën, e cila iu bashkua aleancës vitin e kaluar. (Vlen të përmendet se shumica e shpenzuesve të mëdhenj kanë ligje ose politika kombëtare që kërkojnë 2 për qind shpenzime të mbrojtjes në përputhje me qëllimet e NATO-s.)

Vendet më larg nga Rusia kishin më shumë gjasa të shpenzonin nën udhëzimin prej 2 për qind. Disa duke përfshirë Gjermaninë, Italinë dhe Kanadanë shpenzuan në mënyrë të konsiderueshme nën këtë objektiv, pavarësisht se kanë ekonomi të mëdha dhe PBB që tejkalojnë 1 trilion dollarë. Të tjerët, si Luksemburgu, mund të luftojnë për të arritur pragun për shkak të madhësisë së kufizuar të ushtrive të tyre dhe industrive të mbrojtjes.

Shumica e aleatëve të NATO-s po shpenzojnë një pjesë më të madhe të PBB-së së tyre për mbrojtjen sesa në vitin 2014. Atë vit, Rusia pushtoi Gadishullin e Krimesë dhe e aneksoi atë, duke ndezur tensionet në Evropën Lindore dhe duke e shtyrë NATO-n të dyfishojë objektivin e saj të shpenzimeve prej 2 për qind.

Në atë kohë, vetëm tre aleatë po përmbushnin këtë objektiv. Numri u rrit në shtatë në vitin 2022. Pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt të atij viti, shpenzimet e mbrojtjes u rritën në disa vende.

Polonia kryesoi përsëri listën, me shpenzimet e saj të mbrojtjes që u hodhën nga 2.4 përqind e PBB-së së saj në 3.9 përqind. Në total, Polonia shpenzoi më shumë se 29 miliardë dollarë për mbrojtjen vitin e kaluar, gati 12 miliardë dollarë më shumë sesa shpenzoi në vitin 2022 dhe tre herë më shumë se sa shpenzoi një dekadë më parë. Franca, Sllovakia, Hungaria dhe disa të tjerë gjithashtu rritën shpenzimet e mbrojtjes pas pushtimit rus.

Më parë këtë vit, Turqia votoi në favor të anëtarësimit të Suedisë pas muajsh vonese. Në pritje të ratifikimit të Hungarisë, Suedia pritet të bashkohet me NATO-n këtë vit si anëtarja e 32-të dhe është zotuar të shpenzojë 2.1 përqind të PBB-së së saj.

Disa shtete anëtare po shpenzojnë më shumë, por ende nuk e kanë tejkaluar kufirin prej 2 për qind. Të tjerët kanë rrafshuar. Por presioni për të rritur shpenzimet e mbrojtjes nuk ka kaluar pa u vënë re.

Pas komenteve të Trump, kancelari gjerman Olaf Scholz u zotua të hënën të përmbushë objektivin e NATO-s prej 2 për qind. "Kjo është urgjentisht e nevojshme. Sepse sado i ashpër të jetë ky realitet, ne nuk jetojmë në kohë paqeje.”, tha Scholz./Përshtati "Pamfleti", marrë nga "Washington Post"

donald trump nato lufta rusia mbrojtja