Bota30 Korrik 2023, 14:24

Papa Françesku thirrje Putinit: Të bëhet gjithçka është e mundur për rivendosjen e marrëveshjes së grurit

Shkruar nga Pamfleti

Papa Françesku thirrje Putinit: Të bëhet gjithçka

Papa Françesku i është drejtuar me një thirrje Rusisë ditën e sotme, ku i ka kërkuar që të bëhet sërish pjesë e marrëveshjes së grurit, në mënyrë që të mos rrezikohet transporti i drithërave në Detin e Zi

Kjo pasi nga transporti i këtyre dritharëve varen jetët e miliona njerëzve në Azi dhe Afrikë e më gjerë.

U bëj thirrje vëllezërve të mi, autoriteteve të Federatës Ruse, që nisma e Detit të Zi të rifillojë dhe gruri të transportohet në mënyrë të sigurt”, tha Françesku gjatë mesazhit të tij Angelus sot.

Udhëheqësit afrikanë i kërkuan gjithashtu Vladimir Putinit të rivendoste marrëveshjen e grurit në një samit gjatë fundjavës.

Marrëveshja i kishte lejuar Ukrainës të eksportonte grurë nga portet e saj detare pavarësisht luftës, por Rusia tani është tërhequr pasi sipas saj kushtet që ajo kërkon nuk ishin përmbushur.

papa thirrje putinit