Bota19 Shtator 2023, 21:38

Pas ekstradimit në SHBA, djali i “El Chapos” del para gjykatës; rrezikon të dënohet me burg të përjetshëm

Shkruar nga Pamfleti

Pas ekstradimit në SHBA, djali i “El Chapos” del para

Djali i lordit famëkeq të drogës, " El Chapo ", Guzmán, kreu miliarder i kartelit të drogës Sinaloa, u paraqit në gjykatë për herë të parë që nga ekstradimi i tij në SHBA javën e kaluar, ku deklaroi se është i pafajshëm për disa akuza federale.

Të hënën, 33-vjeçari shtatshkurtër dhe i vogël u paraqit para gjykatëses së qarkut të SHBA Sharon Johnson Coleman në një sallë gjykate në Çikago, i veshur me një jumpsuit portokalli dhe pantofla, me këmbët e tij të lidhura me pranga dhe duart e lidhura. Ai u përkul përpara në mikrofonin e vendosur përpara tij dhe u deklarua si pafajshëm nëpërmjet një përkthyesi.

E gjithë seanca përfundoi në rreth 15 minuta dhe Guzmán López mbeti i qetë, pothuajse paqësor, gjatë gjithë seancës – një kontrast i mprehtë me dhunën që la 30 të vdekur gjatë arrestimit të tij në janar. Një përleshje me armë shpërtheu në Calicuan midis autoriteteve meksikane dhe kartelit, ku përfshiheshin disa helikopterë Black Hawk dhe montuan mitralozë të kalibrit 50 në kamionë të kartelit.

Një detaj i madh sigurie mbushi sallën e gjyqit të hënën gjatë gjykimit, i cili përfundoi me Coleman që caktoi datën e ardhshme të gjyqit të Guzmán López më 17 nëntor.

Mbetet e paqartë se çfarë dënimesh do të përballet në të vërtetë Miu kur të vijë koha për dënimin, por nga pesë akuzat kundër tij, shumë prej tyre kanë dënime të përjetshme si dënimin maksimal. Angazhimi në një sipërmarrje të paligjshme si drejtues mbart një dënim të detyrueshëm të përjetshëm, ndërsa pastrimi i parave ka një dënim maksimal prej vetëm 20 vjetësh.

Ovideo Guzmán López u kap në Caliacuan, kryeqyteti i shtetit Sinaloa të Meksikës, nga autoritetet meksikane në janar, më pas u ekstradua të premten e kaluar në Çikago për t'u përballur me akuzat për pastrim parash dhe trafik droge dhe një sërë akuzash të tjera, të cilat janë përshkruar në një seri të aktakuzave të zbardhura në prill.

Dokumentet e gjykatës akuzojnë Guzmán López, i cili njihet si "Miu", dhe 27 anëtarë të tjerë të kartelit, duke përfshirë vëllezërit e tij, "Chapitos", për drejtimin e kartelit drejt prodhimit dhe shitjes së fentanilit dhe metamfetaminës, droga të fuqishme sintetike që kanë i goditur nga stuhia SHBA vitet e fundit, duke çuar në atë që shumë ekspertë i referohen si "vala e katërt" në epideminë e opioideve.

Shumica e drogave sintetike të përmendura u prodhuan dhe u dërguan nga Calicuan, pretendojnë dokumentet, ku karteli Sinaloa ka bazuar historikisht operacionet e tij. Aktakuzat argumentojnë se drogat më të reja u bënë fokusi i biznesit të kartelit pasi babai i Chapitos, El Chapo, u arrestua dhe u dënua me burgim të përjetshëm në SHBA në vitin 2019, në të njëjtën kohë Chapitos, duke përfshirë Miun, morën kontrollin e kartelit.

el chapo gjykatë