Bota25 Maj 2023, 18:28

Putin kërcënon Perëndimin, nis zyrtarisht transferimin e armëve bërthamore në Bjellorusi

Shkruar nga Pamfleti

Putin kërcënon Perëndimin, nis zyrtarisht transferimin e

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko, është shprehur se armët bërthamore taktike tashmë janë në rrugën e tyre për në Bjellorusi disa orë pas arritjes së marrëveshjes në Kremlin.

Transferimin i armëve bërthamore taktike në Bjellorusi, vjen pasi të dy vendet njoftuan një marrëveshje për zhvendosjen e armëve.

Vendosja e raketave u njoftua për herë të parë nga Vladimir Putin në mars, me presidentin që ka paralajmëruar vazhdimisht se Rusia do të ishte e gatshme të përdorte armë bërthamore nëse do të ishte e nevojshme për të mbrojtur "integritetin e saj territorial".

TASS raportoi sot se ishte arritur një marrëveshje për ruajtjen e kokave të luftës në një strukturë të veçantë që do të përfundojë brenda pak më shumë se një muaji.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se masa ishte për shkak të një "përshkallëzimi jashtëzakonisht të kërcënimeve në kufijtë perëndimorë të Rusisë dhe Bjellorusisë".

Shoigu tha se Moska do të mbajë kontrollin mbi armët dhe çdo vendim për përdorimin e tyre. TASS e citoi atë të thoshte se raketat Iskander-M, të cilat mund të mbajnë koka luftarake konvencionale ose bërthamore, u ishin dorëzuar forcave të armatosura bjelloruse dhe se disa avionë Su-25 ishin konvertuar për përdorim të mundshëm të armëve bërthamore.

"Ushtarët bjellorusë kanë marrë trajnimin e nevojshëm në qendrat e stërvitjes ruse," tha ai.

NATO ka thënë se nuk sheh ndonjë nevojë për të rregulluar qëndrimin e saj bërthamor, megjithëse thotë se retorika bërthamore e Putinit është "e rrezikshme dhe e papërgjegjshme".

Armët bërthamore taktike i referohen armëve me rendiment më të ulët të krijuar për përdorim në fushëbetejë, në krahasim me ato strategjike të afta për të fshirë qytete të tëra. Rusia nuk ka bërë të ditur se sa armë bërthamore taktike ka.

putin bjellorusi armë bërthamore