Bota19 Shtator 2023, 15:30

Rusia alarmon Perëndimin, dhjetëfishon prodhimin e armëve luftarake

Shkruar nga Pamfleti

Rusia alarmon Perëndimin, dhjetëfishon prodhimin e armëve

Rusia ka rritur më shumë se dhjetëfish prodhimin e disa pajisjeve ushtarake për të furnizuar ushtrinë e saj në Ukrainë, ka thënë prodhuesi i saj më i madh i armëve.

Vladimir Putin ka urdhëruar rritjen e prodhimit për të siguruar që Moska të mund të luftojë Perëndimin duke furnizuar Ukrainën me armë në vlerë miliarda paund.

Bekhan Ozdoev, drejtor industrial i kompleksit të armatimit në Rostec, korporata shtetërore ruse që kontrollon pjesën më të madhe të industrisë së armëve, tha se vëllimet e prodhimit për lloje të ndryshme armësh ishin rritur nga dy deri në 10 herë.

"Ne po shkojmë përpara me shpejtësi lundrimi, tym nga të gjithë tubacionet", tha ai.

Ozdoev tha se kishte pasur rritje të konsiderueshme në prodhimin e tankeve, automjeteve të blinduara, raketave, artilerisë, raketës balistike me rreze të shkurtër veprimi Iskander, sistemit të raketave tokë-ajër me rreze të mesme veprimi Pantsir dhe raketës hipersonike Kinzhal.