Bota 8 Mars 2023, 07:30

SHBA e kundërshtoi; e vërteta çfarë fshihet pas planit të Kinës për paqen në Ukrainë

Shkruar nga Craig Singleton
SHBA e kundërshtoi; e vërteta çfarë fshihet pas planit
Xi Jinping dhe Vladimir Putin

Siç mësoi Putini në rrugën e vështirë, lufta mbi supozimet e gabuara mund të nënkuptojë ndryshimin midis fitores dhe ngërçit.

Pas dymbëdhjetë muajsh, Kina duket se nuk është më e aftë të ndikojë në rezultatin e luftës së Rusisë në Ukrainë sesa ishte në fillimin e konfliktit.

I reduktuar kryesisht në statusin e spektatorit, roli kryesor i Pekinit ka qenë t'i sigurojë Moskës një litar shpëtimi financiar duke rritur blerjet e naftës bruto ruse dhe qymyrit me zbritje të madhe, ndërsa korri një fitim të papritur nga rritja e eksporteve në Rusi.

Por këto dhe gjysmë-masa të tjera kineze duket se synojnë, tani për tani, të sigurojnë që Rusia të ketë atë që i nevojitet për të mbështetur ekonominë e saj të kohës së luftës – në fakt të mos fitojë luftën.

Në një kthesë të ngjashme, plani i paqes 12-pikësh i Kinës për Ukrainën nuk është i orientuar drejt rivendosjes së paqes në Evropë. Në të vërtetë, misioni i Kinës nuk ka të bëjë me përfundimin e luftës në Ukrainë dhe gjithçka ka të bëjë me vendosjen e kushteve për të fituar një luftë të ardhshme mbi Tajvanin. E thënë ndryshe, Kina pranon se shkaqet e dështimit të Rusisë në Ukrainë janë të njëjtat që kërcënojnë planet e saj eventuale të ribashkimit.

Propozimi i rremë i paqes i Kinës mund të shërbejë gjithashtu si bazë për një udhërrëfyes të udhëhequr nga Perëndimi për të parandaluar shpërthimin e një lufte Indo-Paqësore në radhë të parë.

Qartë, dokumenti i pozicionit të Pekinit, i titulluar "Zgjidhja Politike e Krizës së Ukrainës", pasqyron shqetësimet e Kinës për kushtet aktuale të fushëbetejës në Evropë.

Deri më sot, vendosmëria transatlantike për të mbështetur Ukrainën mbetet pak a shumë e vendosur, edhe pse demokracitë perëndimore përballen me thithjen e kostove që lidhen me shkëputjen nga energjia ruse dhe lëndët e tjera të para. Edhe pse më shumë ushtarë rusë kanë humbur jetën në Ukrainë sesa gjatë të gjitha luftërave ruse të kombinuara që nga Lufta e Dytë Botërore, presidenti rus Vladimir Putin mbetet plotësisht i bindur se mund ta mposhtë Ukrainën dhe krejtësisht tepër kokëfortë për të ndryshuar kursin. Ndërkohë, Kina vazhdon të lëkundet në ofrimin e ndihmës vdekjeprurëse për Rusinë, një vendim i bërë më i ndërlikuar tani që Uashingtoni ka zbuluar detaje mbi diskutimet e brendshme të Pekinit.

Putin mbetet plotësisht i bindur se mund ta mposhtë Ukrainën dhe krejtësisht tepër kokëfortë për të ndryshuar kursin.

Pa dyshim, udhëheqësi kinez Xi Jinping duket i pafuqishëm për ta tërhequr Putinin nga pragu - jo se Xi ka demonstruar ndonjë prirje për ta bërë këtë.

Në të njëjtën kohë, refuzimi i Kinës për të dënuar pushtimin e Rusisë ka shkatërruar besueshmërinë e saj në të gjithë Evropën, duke përfshirë vende të tilla si Austria, Polonia dhe Kroacia, ku Pekini ka pasur historikisht marrëdhënie pozitive.

Dhe kostot e fundosura të Kinës nuk janë thjesht reputacionale, por gjithnjë e më ekonomike. Me luftën që rëndon mbi rritjen globale, borxhi i papaguar në botën në zhvillim afrohet, me Pekinin që mban shumë nga ato kredi. Pasiguria ekonomike kërcënon gjithashtu të zvogëlojë kërkesën në mbarë botën për eksportet kineze, ashtu si përpjekjet e Pekinit për të stimuluar shpenzimet e brendshme të konsumatorit – çelësi për të rindezur rimëkëmbjen e Kinës dhe për të rinovuar modelin e prishur të rritjes së vendit – kanë rënë.

Plani i paqes, si një goditje mjeshtërore në drejtim të gabuar, ashtu edhe një pranim jo aq delikat se uniteti perëndimor, sanksionet, paqëndrueshmëria e zinxhirit të furnizimit dhe ndërprerja e mundshme e grurit mund të prishin revizionizmin Indo-Paqësor të Kinës.

Propozimi i Pekinit nxjerr në pah skelat retorike dhe ligjore që synon të ngrejë nëse dhe kur Xi vendos të rimarrë me forcë Tajvanin. Nëse maratona e manovrave ushtarake të gushtit të kaluar rreth ishullit zbuloi vektorët e sulmit që Kina ka të ngjarë të synojë të ndjekë penalisht gjatë një sulmi të gjithanshëm amfib në Tajvan, lista e kushteve të mishëruara në planin e paqes zbulon se si Kina synon të ndërlikojë përpjekjet perëndimore.

Në qendër të planit të paqes të Kinës janë kërkesat që vendet perëndimore të braktisin "mentalitetin e tyre të Luftës së Ftohtë" dhe të shmangin "konfrontimin e bllokut" - fraza që janë kod për sistemin e aleancës së NATO-s dhe besimi i Pekinit se Kievi nuk duhet të marrë asnjë ndihmë ushtarake shtesë perëndimore.

Plasaritja e Kinës në de-përshkallëzimin ushtarak maskon motivin e saj të vërtetë: do të donte që Rusia të mbizotëronte mbi Ukrainën në mungesë të mbështetjes së vazhdueshme të SHBA-së dhe Evropës.

I njëjti ekuilibër i preferuar i fuqisë vlen edhe në një emergjencë të Tajvanit. Në një ndeshje kokë më kokë midis Kinës dhe Tajvanit, Kina fiton me lehtësi. Nëse Tajvani, si Ukraina, mund të përdorë pajisje të zgjeruara të jashtme ushtarake, trajnime dhe mbështetje të inteligjencës në kohë reale, të gjitha bastet janë të pavlefshme. Dhe kështu, Pekini mbetet i fokusuar në degradimin e aftësisë së aktorëve ndërkombëtarë për të injektuar rrezik strategjik në vendimmarrjen kineze.

Po aq mbresëlënës është edhe refuzimi i plotë i planit i sanksioneve të njëanshme, të cilat Kina i sheh si shkelje të ligjit ndërkombëtar. Në vend të kësaj, Kina preferon që masat të debatohen në mënyrë shumëpalëshe nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, ku Pekini dhe Moska kanë veto.

Padyshim, regjimi i sanksioneve të udhëhequra nga SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian ndaj Rusisë e ka përkeqësuar frikën e Pekinit se edhe ajo një ditë mund të pengohet ekonomikisht. Por ndërsa Rusia iu drejtua Kinës ekonomikisht për mbështetje, Pekini do të ishte kryesisht i vetëm nëse situata do të ndryshonte.

Ky realizim i rreptë nënvizon nxitjen në rritje të vetë-mjaftueshmërisë së Kinës, e cila synon të mbrojë ekonominë e saj ndaj sanksioneve. Këto masa përfshijnë krijimin e një skeme tregtimi mallrash të bazuar në juan dhe zhvillimi i Sistemit të Pagesave Ndërbankare Ndërkufitare, i shtuar nga juani digjital, për të mundësuar entitetet e sanksionuara të shmangin SWIFT, rrjetin global të pagesave të kontrolluar nga perëndimi.

E njëjta frikë nga sanksionet ndikon në nxitjen e planit për të "mbajtur të qëndrueshëm zinxhirët industrialë dhe të furnizimit". Ndrojtja e firmave kineze – të mëdha dhe të vogla, të mbështetura nga shteti dhe në dukje private – për të kapërcyer pragun e sanksioneve sugjeron që fushata e Kinës për të vaksinuar veten nga kontrollet e eksporteve perëndimore mbetet një punë shumë në progres.

Duke shkaktuar dhimbje proporcionale në Shtetet e Bashkuara, shqetësimet e Pekinit, mund të jenë vetë-shkatërruese duke pasur parasysh varësinë e Kinës nga tregjet dhe teknologjia perëndimore. Rusia qartazi ra viktimë e një hendeku të ngjashëm cenueshmërie. Duke u lidhur me zinxhirët globalë të vlerës në mënyra që Rusia nuk mundi kurrë, Pekini shpreson të ushtrojë ndikim mbi diskutimet perëndimore në lidhje me Tajvanin, dhe jo anasjelltas.

Plani ka dy prioritete përfundimtare: “ndërprerjen e armiqësive” dhe “respektimin e sovranitetit të të gjitha vendeve”. E para pasqyron mirëkuptimin e Pekinit se numri i viktimave ruse është i paqëndrueshëm dhe se Moska duhet të rigrupojë forcat e saj.

Sa i përket kësaj të fundit, Kina ka luftuar për të racionalizuar se si shkelja e kufijve të Ukrainës nga Rusia nuk cenon sovranitetin e Kievit. Por kjo është kryesisht e parëndësishme për situatën e Pekinit, pasi Kina beson se Tajvani nuk gëzon as kufij dhe as sovranitet. Dhe, të paktën për sa i përket ligjit ndërkombëtar, supozimi i Kinës qëndron i fortë.

Përjashtimi arbitrar i Tajvanit nga sistemi i OKB-së dhe rrjeti i pakësuar i njohjes së Taipeit sigurojnë që, ndryshe nga Ukraina, rekursi ligjor ndërkombëtar i Tajvanit mund të kufizohet pas një pushtimi.

Gjithsesi, Pekini e kupton me të drejtë se çdo plan për të rimarrë Tajvanin - ose të paktën çdo plan që mbart më pak rrezik - bazohet në manifestimin dhe më pas mbështetjen e 12 kushteve të gjetura në planin e tij të paqes në Ukrainë.

Vitet e fundit, Uashingtoni ka bërë hapa të jashtëzakonshëm për të forcuar rrjetin e tij të aleancës në Indo-Paqësor, si dhe përafrimin më të mirë dhe rritjen e aftësive të partnerëve rajonalë.

Përpjekjet janë duke u zhvilluar gjithashtu për të zvogëluar dominimin e zinxhirit të furnizimit të Kinës në sektorë të caktuar, si dhe për të dëmtuar aftësinë e Pekinit për të shfrytëzuar kontrollin e tij mbi mineralet kritike për të çuar përpara objektivat e politikës së tij të jashtme.

Por për të minuar shtyllat e tjera strategjike të Kinës, mbetet shumë punë.

Prioriteti kryesor është që vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, të përshpejtojnë detyrën e vështirë të përcaktimit dhe telegrafimit të planeve për të vendosur një regjim të fortë sanksionesh nëse Kina mobilizon forcat e saj për një pushtim ose vazhdon me një të tillë.

Demokracitë duhet gjithashtu të thellojnë në mënyrë selektive lidhjet e tyre tregtare dhe industriale me Tajvanin, duke zvogëluar në fakt varësinë ekonomike të Tajvanit nga Kina, duke ushtruar gjithashtu ndikimin e tyre për të forcuar pjesëmarrjen ligjore të Tajvanit në organizatat ndërkombëtare.

E fundit, dhe më e diskutueshme, kombet perëndimore duhet të konsiderojnë armatimin e cenueshmërisë thelbësore të Kinës - dhe një prej parimeve të tjera të planit të saj të paqes - duke kërcënuar se do të synojnë mbështetjen e saj të madhe nga vendet e huaja për ushqim.

Siç mësoi Putini në rrugën e vështirë, lufta mbi supozimet e gabuara mund të nënkuptojë ndryshimin midis fitores dhe ngërçit. Minimi i supozimeve të Xi-t në lidhje me një përballje të mundshme mbi Tajvanin mund të jetë mënyra më e mirë për të shmangur një të tillë krejtësisht./ Foreign Policy

kina rusia ukraina tajvani