Bota12 Maj 2023, 12:40

Shpërthejnë polemikat në Turqi para zgjedhjeve, mediat zbulojnë planin për vrasjen e kundërshtarit të Erdogan

Shkruar nga Pamfleti
Shpërthejnë polemikat në Turqi para zgjedhjeve, mediat
Kemal Kilicdaroglu

Në Turqi kanë shpërthyer polemikat dy ditë para zgjedhjeve presidenciale.

Përveç incidenteve të tjera, një reagim është bërë viral  në rrjet, ku drejtori i lajmeve i kanalit televiziv opozitar Tele 1, Merdan Yanardag, pretendon se është planifikuar një atentat ndaj kandidatit presidencial të opozitës, Kemal Kilicdaroglu. 

Gazetari turk Merdan Yanardag është thirrur nga zyra e prokurorit në Stamboll pasi ai zbuloi një komplot të dyshuar për atentat kundër kandidatit të përbashkët presidencial të opozitës Kemal Kilicdaroglu.

"Mendoj se është e nevojshme të ndajmë me publikun një ngjarje të rëndësishme që do të ndikojë thellë në jetën politike dhe shoqërore të Turqisë, edhe nëse është vonë. Sepse i besoj burimit tim... Thuhet se një grup që planifikon të vrasë Kemal Kilicdaroglu ka hyri në Turqi nga Gjeorgjia.”, shkroi në Twitter Merdan Yanardag, Drejtori i Përgjithshëm i Tele1 TV i Turqisë.

Në postimet e mëvonshme, Yanardag shtoi më shumë informacion në lidhje me komplotin e supozuar, duke përmendur emrin e organizatorit të supozuar pas komplotit, Galip Özturk, një biznesmen i arratisur që thuhet se jeton në Gjeorgji. Yanardag paralajmëroi gjithashtu se përpjekja e mundshme për vrasje mund të ndodhë gjatë tubimit të planifikuar të Kilicdaroglu në provincën veriore Samsun të Turqisë të premten.

Akuza u shpërnda gjerësisht në rrjetet sociale, duke shkaktuar reagime të shumta nga publiku.

kemal kilicdaroglu atentat