Bota 3 Mars 2024, 14:28

Shpresë për një armëpushim në Gaza, Izraeli dhe Hamasi shumë pranë një marrëveshjeje!

Shkruar nga Pamfleti

Shpresë për një armëpushim në Gaza, Izraeli dhe Hamasi

Një delegacion i Hamasit ka mbërritur në Kajro për të biseduar mbi përpjekjet për të ndërmjetësimin e një armëpushim në Gaza, pas indikacioneve se Izraeli ka pranuar përkohësisht një marrëveshje pengjesh dhe armëpushimi gjashtë javorë përpara fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Ndërmjetësuesit e Katarit dhe SHBA mbërritën gjithashtu në kryeqytetin egjiptian të dielën, sipas Al Qahera News të lidhur me shtetin.

Bisedimet që përfshijnë negociatorët izraelitë u zhvilluan në qytetin e Katarit të Dohas të shtunën dhe Hamasi pritet të përgjigjet të dielën ose të hënën pasi koha mbaron përpara afatit jozyrtar të 10 ose 11 marsit, kur fillon Ramazani. Muaji i agjërimit shpesh shoqërohet me një rritje të dhunës në konfliktin izraelito-palestinez, madje edhe në vitet më të qeta.

Një zyrtar i Hamasit i tha Agjencisë France-Press se nëse Izraeli do të përmbushte kërkesat e tyre, të cilat përfshijnë një tërheqje të plotë ushtarake nga Rripi i Gazës dhe shtimin e ndihmës humanitare, kjo do t’i “hapte rrugën për një marrëveshje brenda 24-48 orëve të ardhshme.

Një tjetër zyrtar palestinez i paidentifikuar i tha Reuters, megjithatë, se një marrëveshje armëpushimi nuk ishte ende e afërt, duke thënë: "Ne nuk jemi ende atje"./TheGuardian

gaza hamas