Bota 3 Mars 2024, 08:46

Izraeli vijon masakrat ndaj civilëve, 14 të vdekur nga sulmi në një ndërtesë

Shkruar nga Pamfleti

Izraeli vijon masakrat ndaj civilëve, 14 të vdekur nga sulmi në

Agjencia palestineze e lajmeve Wafa thotë se të paktën 14 persona, duke përfshirë gjashtë fëmijë, vdiqën në një bombardim izraelit që goditi një shtëpi në lindje të Rafahut në Rripin jugor të Gazës mbrëmë.

Pati gjithashtu dhjetëra të plagosur dhe disa të zhdukur. Një ndërtesë banimi trekatëshe në lagjen Al-Salam thuhet se është bombarduar.

Viktima raportohen gjithashtu në kampin e refugjatëve Jabalia, në veri të qytetit të Gazës. Në orët e fundit, bombardime të dhunshme janë regjistruar në zonën Khan Yunis, në jug të enklavës palestineze.

Numri i të vdekurve në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është të paktën 30,330 të vdekur dhe 71,550 të plagosur, sipas Ministrisë Palestineze të Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.