Bota27 Mars 2023, 07:52

Shtëpia e Bardhë: Trupat amerikane do të qëndrojnë në Siri edhe pas sulmeve

Shkruar nga Pamfleti

Shtëpia e Bardhë: Trupat amerikane do të qëndrojnë

Trupat amerikane do të vazhdojnë të qëndrojnë në Siri, tha Shtëpia e Bardhë të dielën, disa ditë pas sulmeve me dronë që fajësuan grupet e mbështetura nga Irani në bazat amerikane që lanë të vdekur një kontraktor dhe disa pjesëtarë të shërbimit të plagosur.


“Ne do të veprojmë gjithmonë për të mbrojtur trupat dhe objektet tona,” tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby për televizionin CBS “Face the Nation”.

“Dhe ja çfarë nuk do të ndryshojë. Misioni në (luftimin) e ISIS (Daesh) nuk do të ndryshojë. Ne kemi më pak se 1000 trupa në Siri që po ndjekin atë rrjet, i cili, megjithëse është zvogëluar shumë, është ende i zbatueshëm dhe ende kritike. Kështu që ne do të qëndrojmë në këtë detyrë,” tha Kirby.


Ai tha se sulmi i 23 marsit në një bazë të koalicionit pranë Hasakah, në verilindje të Sirisë “ishte një sulm serioz”, duke shtuar se presidenti Joe Biden “u kundërpërgjigj me shpejtësi dhe guxim”.

Kirby shtoi se SHBA do të veprojë gjithmonë me vendosmëri për të mbrojtur popullin e saj.

shba siri