Bota 3 Tetor 2023, 19:50

Si ‘dëshira’ e Putinit për kaos, rrezikon ta kthejë konfliktin në Ukrainë në një luftë të përhershme?!

Shkruar nga Pamfleti
Si ‘dëshira’ e Putinit për kaos, rrezikon ta kthejë
Vladimir Putin

Ndërsa lufta e përjetshme bëhet parimi organizues i "putinizmit të vonë", ajo justifikon - madje kërkon - shtrëngim të represionit që Putinit i duhet për të mbajtur kontrollin e tij mbi kombin.

Kur perëndimorët flasin se konflikti në Ukrainë po bëhet një "luftë e përjetshme", ata priren ta kuptojnë atë si një gjë të keqe. Për presidentin rus Vladimir Putin, megjithatë, ka të ngjarë të ketë një qëllim.

Javën e kaluar, Putin e bëri datën 30 shtator një festë zyrtare: Ditën e quajtur në mënyrë të pahijshme Ditën e Ribashkimit të Rajoneve të Reja me Federatën Ruse. Shënimi i një vjetorit të aneksimit të rajoneve të Ukrainës Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia - edhe pse shumica nuk ishin as nën kontrollin rus në atë kohë - i dha një mundësi Putinit që të kthehej në një nga obsesionet e tij aktuale: që kjo është një luftë “për Atdheun, për sovranitetin, vlerat shpirtërore, bashkimin dhe fitoren tonë”.

Kjo nuk është, në sytë e tij, një luftë me Ukrainën aq shumë sa një luftë globale me Perëndimin, në të cilën Ukraina është vetëm një fushë beteje, edhe pse veçanërisht e përgjakshme dhe e dukshme. Në fjalimin e tij në paradën e Ditës së Fitores 2023, Putin ishte i zymtë, teksa deklaronte se "një luftë e vërtetë është nisur kundër atdheut tonë".

Ai ngriti spektrin e Luftës së Madhe Patriotike - si e përshkruajnë rusët Luftën e Dytë Botërore - dhe paralajmëroi se "civilizimi është përsëri në një pikë kthese vendimtare" sepse "elitat globaliste perëndimore" ishin të vendosura të "shkatërrojnë dhe shkatërrojnë" Rusinë.

Nga njëra anë, kjo mund të merret si një alibi apokaliptike për dështimin relativ të të ashtuquajturit "operacion special ushtarak" të tij në Ukrainë, në të cilin ai që duhej të ishte një operacion i shpejtë për të imponuar një regjim kukull, në vend të kësaj u bë një i përgjakshëm. Luftë në shkallë të gjerë që ka parë të shkatërrohet lulja e ushtrisë ruse.

Megjithatë është më shumë se kaq. Kur Putin flet për këtë si një nga "betejat vendimtare për fatin e Atdheut tonë", siç bëri në paradën e Ditës së Fitores të këtij viti, ai gjithashtu duket se po flet nga zemra - dhe për kredon e re të regjimit të tij. Ai nuk po ofronte asnjë vizion të qartë për të ardhmen, madje as ndonjë shpresë të vërtetë, vetëm mesazhin se kombi ishte i mbyllur në një luftë ekzistenciale me një Perëndim armiqësor pa një fund të vërtetë në horizont.

Kjo tingëllon si një perspektivë e zymtë, por nga këndvështrimi i Putinit ajo ka gjithashtu virtytet e saj të qarta. Sigurisht, lufta është një katastrofë për Rusinë. Burimet e qeverisë amerikane sugjerojnë se Rusia mund të ketë pësuar 120,000 të vrarë dhe 170,000-180,000 trupa të plagosur.

Dhimbjet ekonomike do të duhen vite për t'u shëruar edhe kur të arrihet paqja dhe të hiqen sanksionet. Dhe efektet e rendit të dytë në shërbimet publike të pafinancuara, edhe pa barrën e një numri të madh veteranësh të dëmtuar fizikisht dhe psikologjikisht, do të ndihen të paktën për gjeneratën e ardhshme.

Por është gjithashtu një mundësi. Ndërsa lufta e përjetshme bëhet parimi organizues i "putinizmit të vonë", ajo justifikon - madje kërkon - shtrëngim të represionit që Putinit i duhet për të mbajtur kontrollin e tij mbi kombin. Edhe mospajtimi më i butë bëhet tradhti dhe zhvendosja masive e burimeve në sektorin e mbrojtjes bëhet një domosdoshmëri. Buxheti i fundit parashikon që shpenzimet ushtarake të rriten me gati 70% vitin e ardhshëm, në një nivel rreth trefishi i shpenzimeve të kombinuara për shëndetin, arsimin dhe mbrojtjen e mjedisit.

Në fushën e betejës, Putini mund t'i thotë vetes se ai fiton duke mos humbur. Kundërofensiva ukrainase ka thyer vijën e parë mbrojtëse ruse në rajonin jugor të Zaporizhzhia dhe tashmë ka goditur disa defekte lokale në të dytën. Shpresa e Kievit është se nëse nuk mund t'i ndajë forcat pushtuese në dysh, të paktën do të arrijë aq larg sa të jetë në gjendje të bombardojë lidhjet "urë tokësore" rrugore dhe hekurudhore që lidhin Krimenë me kontinentin rus.

Nga këndvështrimi i Putinit, të folurit për një "luftë të përjetshme" ka një virtyt të fundit që për të është demoralizuese për armiqtë e tij.

Me afrimin e shirave të dimrit, duket se do të jetë e mundur. Nëse jo, Moska do të ketë një hapësirë frymëmarrjeje për të ndërtuar më shumë mbrojtje, për të ngritur më shumë trupa dhe për të shpresuar të shohë zvogëlimin e vullnetit perëndimor për të vazhduar financimin e luftës së Ukrainës në këtë luftë.

Ne nuk mund ta dimë nëse Putini beson me të vërtetë se Rusia mund të tërheqë një lloj fitoreje nga Ukraina ose thjesht ndjen se nuk ka alternativë përveçse të shpresojë se mund t'i kalojë armiqtë e tij. Megjithatë, nga këndvështrimi i tij, të folurit për një "luftë të përjetshme" ka një virtyt përfundimtar për të - është demoralizues për armiqtë e tij.

Në fund të fundit, është një gjë të imagjinohet një fitore ushtarake ukrainase në kurrizin e vendosmërisë së ushtarëve të saj dhe epërsisë së pajisjeve të siguruara nga perëndimi. Megjithatë, ka një hendek të vërtetë midis kësaj dhe një paqeje të qëndrueshme.

Edhe nëse çdo ushtar rus shtyhet nga Ukraina – gjë që do të kërkonte disa veprime – atëherë kjo thjesht e zhvendos vijën e frontit në kufirin kombëtar. Rusia do të jetë ende në gjendje të rindërtojë forcat e saj, të lëshojë dronë dhe raketa në qytetet ukrainase dhe të bëjë çfarë të mundet për të penguar rindërtimin.

Ndërkohë, ndërsa trajtimi i Putinit për kryengritjen e korrikut nga shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin dhe ushtria e tij mercenare, ka lënë shumë brenda elitës të pasigurt nëse ai e ka humbur aftësinë e tij në menaxhimin e sistemit, vdekja e mëvonshme e parakohshme dhe e dyshimtë e Prigozhin u pa si një paralajmërim i ashpër për të tjerët për ta sfiduar atë.

Sanksionet kanë një efekt real në prodhimin e mbrojtjes ruse, por nuk mund të parandalojnë përshkallëzimin e tij, as ekonomia nuk po përballet me kolaps. Viktimat nuk duket se po i pengojnë rusët të dalin vullnetarë për të luftuar, aq sa Shtabi i Përgjithshëm thotë se nuk planifikon një mobilizim tjetër rezervistësh.

Asnjë luftë nuk zgjat përgjithmonë, por paqja është ende në horizont./Përshtati 'Pamfleti' nga 'CNN'

putin deshire ukraine lufte e perhershme