Bota 7 Prill 2023, 10:21

Tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani, Biden fajëson Trump: Degradim i qëllimshëm

Shkruar nga Pamfleti

Tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani, Biden fajëson Trump:

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden ka fajësuar për tërheqjen e saj kaotike nga Afganistani paraardhësin e tij, Donald Trump.

Një përmbledhje prej 12 faqesh e raportit thotë se Biden ishte "i kufizuar rëndë" nga vendimet e Trump, duke përfshirë një marrëveshje të vitit 2020 me talebanët për t'i dhënë fund luftës.

Por raporti gjithashtu pranon se qeveria duhet të kishte filluar evakuimin e civilëve më herët.

Trump u përgjigj se Shtëpia e Bardhë po luante një "lojë dezinformimi".

Tërheqja vdekjeprurëse në gusht 2021 i dha fund luftës më të gjatë të Amerikës. Trembëdhjetë ushtarë amerikanë dhe gati 200 afganë u vranë ndërsa trupat amerikane u përpoqën të evakuonin më shumë se 120,000 njerëz brenda pak ditësh.

Një rishikim i vendimeve dhe veprimeve që çuan në tërheqjen, i kryer nga Departamenti i Shtetit dhe Pentagoni, u dërgua privatisht në Kongres të enjten.

Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA, të cilët po hetojnë tërheqjen, kishin kërkuar të shihnin raportin për javë të tëra.

Dokumenti mbetet konfidencial, por një përmbledhje e konkluzioneve të tij e mbledhur nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë me kontributin e vetë Presidentit Biden është vënë në dispozicion të publikut.

Kur qeveria afgane u rrëzua, pati skena të dëshpëruara në aeroportin e Kabulit, ndërsa turma të mëdha u përpoqën të largoheshin nga talebanët.

Më 26 gusht, një sulm në aeroport nga dy kamikazë vrau 170 afganë dhe 13 ushtarë amerikanë. SHBA kreu një sulm me dron në Kabul ditë më vonë, duke thënë se kishte shënjestruar një kamikaz, vetëm për të pranuar se raketa kishte vrarë 10 civilë, përfshirë shtatë fëmijë.

Trupat britanike ishin gjithashtu të përfshira në tërheqje, për të cilën Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha në atë kohë se e kishte vënë Mbretërinë e Bashkuar "në një pozitë shumë të vështirë".

Të enjten, zëdhënësi i sigurisë kombëtare i Presidentit Biden, John Kirby, fajësoi për kaosin një operacion të varfëruar në Afganistan të trashëguar nga administrata Trump.

Raporti i referohet "neglizhencës dhe në disa raste degradimit të qëllimshëm" nga administrata Trump.

Kirby tha se kjo frazë i referohet marrëveshjes që ish-presidenti kishte arritur me kryengritësit një vit më parë në Katar për t'i dhënë fund luftës, si dhe tërheqjen e trupave amerikane gjatë mandatit të zotit Trump, lirimin e mijëra të burgosurve talebanë dhe zbrazjen. Jashtë programit të vizave të përdorura për evakuimin e aleatëve afganë.

"Tranzicionet kanë rëndësi", tha zoti Kirby, teksa prezantoi një përmbledhje të raportit. "Ky është mësimi i parë i mësuar këtu. Dhe administratës së ardhshme nuk iu përballua shumë."

Trump u përgjigj në mediat sociale brenda disa orësh pas publikimit të raportit, duke akuzuar "Moronët në Shtëpinë e Bardhë" se po luanin "një lojë të re dezinformuese, Fajësoni "TRUMP" për DORËZIMIN e tyre jashtëzakonisht të paaftë në Afganistan". Biden është përgjegjës, askush tjetër!”, tha ai.

Michael McCaul, republikani i rangut më të lartë në Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, gjithashtu kritikoi administratën për një "zbardhje të pacipë të dështimit të tyre në Afganistan".

Raporti nënkupton se evakuimi i amerikanëve dhe afganëve që kishin ndihmuar në përpjekjet e luftës mund të kishte filluar më shpejt.

"Tani kemi prioritet evakuimet e mëparshme kur përballemi me një situatë degraduese të sigurisë," thuhet në faqen shtatë.

Por raporti fajëson qeverinë dhe ushtrinë afgane për këto vonesa, së bashku me vlerësimet e ushtrisë dhe komunitetit të inteligjencës amerikane.

Kirby tha se zoti Biden "kishte vepruar sipas gjykimit më të mirë ushtarak dhe vlerësimeve më të mira nga komuniteti i inteligjencës", por "disa nga këto vlerësime rezultuan të gabuara".

Ai refuzoi të thoshte nëse presidenti pendohej se si u krye tërheqja, duke shtuar: "Për gjithë këtë bisedë për kaos, thjesht nuk e pashë".

Pas rënies së Kabulit, administrata e Biden mori kritika të ashpra brenda dhe jashtë vendit. Shumë shprehën zemërimin për braktisjen e afganëve dhe të armatimit të SHBA. Disa mësime ishin nxjerrë nga fundi i luftës në Afganistan, veçanërisht rreth dështimit për të parashikuar kolapsin e papritur të qeverisë afgane, tha Kirby.

Më tej ai shtoi se kjo kishte ndikuar në politikën e SHBA-së për të mbështetur Ukrainën përpara pushtimit të Rusisë. Në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, Kirby u detyrua të mbronte kohën e publikimit pak para një fundjave pushimi në SHBA.

I shtyrë nëse ndonjë zyrtar i përfshirë me tërheqjen do të hiqej nga postet e tyre si rezultat i raportit, Kirby tha se qëllimi i tij "nuk është llogaridhënia"./Marrë nga BBC-Përshtati Pamfleti

afganistan biden faj trump degradim