Bota29 Shkurt 2024, 16:10

Tragjedi në Gaza/ Ushtria izraelite hap zjarr ndaj turmës së civilëve palestinezë, 104 të vrarë dhe 760 të plagosur!

Shkruar nga Pamfleti

Tragjedi në Gaza/ Ushtria izraelite hap zjarr ndaj turmës së

Të paktën 104 njerëz u vranë dhe 760 të tjerë u plagosën në një incident kaotik ku trupat izraelite hapën zjarr ndaj një turme civilësh palestinezë të uritur të cilët po mblidheshin rreth kamionëve me ndihma ushqimore, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Gaza.

Civilët kishin vërshuar rreth kamionëve të sapoardhur me ndihma duke shpresuar të merrnin ushqim, kur tanket dhe dronët izraelitë filluan të qëllonin mbi njerëzit në rrugën Haroun Al Rasheed në qytetin perëndimor të Gazës, në zonën Sheikh Ajleen.

Një zyrtar izraelit i tha CNN-it se trupat e izraelite përdorën zjarr të drejtpërdrejtë ndaj njerëzve që rrethonin kamionin e ndihmave pasi "turma iu afrua forcave në një mënyrë që përbënte një kërcënim për trupat, të cilët iu përgjigjën kërcënimit me zjarr shqyrtim”.

"Në një moment, kamionët u mbytën dhe njerëzit që drejtonin kamionët, të cilët ishin shoferë civilë të Gazës, u futën në turmat e njerëzve duke vrarë përfundimisht dhjetëra njerëz”, tha Hyman.

Numri i të vdekurve dhe numri i të plagosurve pritet të rritet pasi shumë trupa dhe njerëz janë ende në rrugë, me ambulancat që përpiqen të arrijnë tek ata në nevojë sepse rrënojat po bllokojnë rrugën, tha Ahmad Abu Al Foul për CNN. 

 

 

gaza hamas