Bota22 Shtator 2023, 21:31

Trajtimi mizor i emigrantëve, Papa Françesku thirrje për reflektim: S’mund të heqim dorë nga të qenit njerëzor

Shkruar nga Pamfleti

Trajtimi mizor i emigrantëve, Papa Françesku thirrje për

Papa Françesku, në fluturimin për në Marsejë, komentoi me gazetarët situatën e cila po çon në zbarkimet e shumta të emigrantëve në Lampeduza dhe zona të tjera.

“Është mizori, një mungesë e tmerrshme njerëzimi. Ata i mbajnë në kampet libiane të përqendrimit dhe më pas i hedhin në det”, tha Papa duke parë foton e një nëne emigrante me fëmijën e saj.

Në Marsejë, Papa vizitoi bazilikën e Notre Dame de la Garde me priftërinjtë dhe më pas u mblodh në lutje së bashku me udhëheqës të tjerë fetarë në memorialin kushtuar marinarëve emigrantëve të humbur në det.

Shpresoj të kem guximin të them gjithçka që dua të them. Shpëtimi i jetëve në det “është një detyrë. Ne nuk mund të heqim dorë nga të njerëzorë dhe të parit sesi trajtohen emigrantët, si të burgosur dhe të torturuar në një mënyrë mizore. Ne nuk mund të dëshmojmë më tragjeditë e mbytjeve të anijeve, për shkak të trafikimit të urrejtjes dhe indiferencës. Njerëzit që rrezikojnë të mbyten kur braktisen në dallgë duhet të shpëtohen. Është detyrë e njerëzimit, është detyrë e qytetërimit!”, nënvizoi Papa.

papa emigrantët