Bota25 Tetor 2023, 07:40

UNICEF: Rreth 2,360 fëmijë të vrarë nga bombardimet izraelite në Gaza

Shkruar nga Pamfleti

UNICEF: Rreth 2,360 fëmijë të vrarë nga bombardimet

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) njofton se të paktën 2,360 fëmijë janë vrarë në Rripin e Gazës, enklavën palestineze që është bombarduar nga ushtria izraelite që nga 7 tetori në shenjë hakmarrje për një sulm nga lëvizja islamike palestineze Hamas në territorin jugor izraelit.

Agjencia e OKB-së për fëmijë shtoi se 5,364 fëmijë të tjerë u plagosën. “Situata në Rripin e Gazës është një njollë në rritje në vetëdijen tonë kolektive. Shkalla e vdekjeve dhe lëndimeve është thjesht e pabesueshme”, tha Adele Hodre, drejtore e UNICEF-it për rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut.

Mungesa gjithnjë e më akute e ujit të pijshëm, ushqimit, karburantit dhe nevojave të tjera bazë në enklavën palestineze ka pasoja shumë të rënda për fëmijët, të cilët përbëjnë rreth 50% të popullsisë (2.3 milionë).

UNICEF u bëri thirrje palëve të shpallin një armëpushim në mënyrë që ndihma humanitare të mund të shpërndahet pa pengesa. Agjencia gjithashtu bëri thirrje për lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe grupet e tjera të armatosura, dhjetëra prej të cilëve janë fëmijë.

unicef 2360 femije bombardime gaza