Bota 1 Tetor 2023, 12:32

Vuçiç sfidon Perëndimin, pritet të zhvillojë takim 'kokë më kokë' me Putinin pas ngjarjes në Kosovë

Shkruar nga Pamfleti
Vuçiç sfidon Perëndimin, pritet të zhvillojë takim
Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe homologu rus Vladimir Putin

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka ndërmend të takohet me presidentin rus Vladimir Putin në tetor, në margjinat e forumit “Belt and Road”, i cili do të mbahet në Kinë, shkruan media serbe Demostat. 

Liderët e Serbisë dhe Rusisë tashmë kanë konfirmuar publikisht ardhjen e tyre në samitin kinez, por mbetet një pyetje e hapur nëse ata do të takohen, që do të ishte takimi i tyre i parë kokë më kokë që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Vuçiç së fundmi ka njoftuar se gjatë samitit do të takohet me presidentin kinez Xi Jinping, duke thënë se është mik i madh i Serbisë dhe se mezi e pret takimin.

“Deri në fund të vitit pres diskutime serioze dhe të rëndësishme me partnerët tanë shumë, shumë të rëndësishëm. Në tetor do të bëj një vizitë të rëndësishme në Kinë. Pyetja e madhe është se çfarë do të ndodhë atje, sepse pritet të arrijë edhe Putini”, tha Vuçiç në gusht.

Por a ka nevojë Vuçiç për një takim me Putinin në këtë moment dhe a do t'i sjellë më shumë dëm apo përfitim?

Serbia me shumë gjasa do të shkojë sërish në zgjedhje në dhjetor, kështu që takimi me Putinin padyshim që do t'i sillte Vuçiçit pikë shtesë me votuesit pro-rusë, shkruan Demostat.

Nuk do të ishte hera e parë që Vuçiç gjatë fushatës parazgjedhore luante kartën e presidentit rus, popullariteti i të cilit në Serbi është i madh dhe nuk do të ishte hera e parë që ai takohej me të menjëherë para zgjedhjeve.

Putin është ende politikani i huaj më popullor në Serbi, dhe vitin e kaluar popullariteti i tij ishte vetëm një pikë përqindje më i ulët se ai i Vuçiçit, tregoi studimi i Demostat.

Megjithatë, një takim me Putinin në mes të luftës në Ukrainë dhe menjëherë pas incidenteve të fundit në veri të Kosovës, do të dërgonte një sinjal tjetër që nuk do të pritej mirë në Perëndim.

Pas konfliktit të armatosur mes serbëve dhe shqiptarëve në Banjska, konflikti i parë i hapur pas pogromit të vitit 2004 që rezultoi me viktima njerëzore nga të dyja palët, ka ende shumë pyetje të hapura dhe një pjesë e opinionit spekulon se edhe faktori rus ka qenë i përfshirë në veprim.
Disa shtete anëtare të Bashkimit Evropian kanë kërkuar tashmë vendosjen e masave ndaj Serbisë nëse vërtetohet lidhja e vendit me sulmin në Banjskë, që është presion shtesë.

Për më tepër, në mesin e gushtit, çështja që lundron në ajër që nga fillimi i luftës në Ukrainë, dhe ka të bëjë me presionin ndaj Serbisë për t'u harmonizuar me politikën e jashtme të Bashkimit Evropian, gjegjësisht Perëndimit, dhe vendosjen e sanksioneve. për Rusinë për shkak të agresionit të saj kundër Ukrainës, u përditësua sërish.

Përkatësisht, pasi media të caktuara botërore, përfshirë CNN, FAZ, Spiegel, publikuan tekste në gusht në të cilat kritikuan lëvizjet e Vuçiçit dhe praktikisht vlerësuan se qasja që nënkupton durimin strategjik ndaj Serbisë është e gabuar, Vuçiç tha se pret presionin më të madh nga bashkësia ndërkombëtare për ne. vend për të vendosur sanksione ndaj Rusisë.

putin vuçiç takim