Kronike25 Maj 2024, 15:05

“Di gjë se vajza ka marrë 12 mijë lekë të shtëpia e Granitit”/ Si ndodhi sherri me 1 të vrarë mes dy kushërinjve në Kamëz

Shkruar nga Pamfleti

“Di gjë se vajza ka marrë 12 mijë lekë të
Gjykata e Apelit ka vendosur të ia ulë dënimin me 3 vite e e 8 muaj burg Granti Shehut, i cili në vitin 2015 vrau kushëririn e tij me thike në derë të banesës në Kamëz.

Gazetari i “Ora News”, Edison Vanikaj ka siguruar material hetimor ku sipas prokurorisë sherri ka nisur për 12 mijë lekë të vjetra.

Sipas dëshmisë së V.Shehut e cila është bashkëshortja e viktimës ka treguar se me datën 16.09.2015 në shtëpinë e tyre ka qenë për vizitë kunati i saj Xhevahir Shehu me familjen e tij.

Pasi kanë dalë tek porta e shtëpisë janë takuar me shtetasin Granit (Guliano) Shehu, i cili po dilte nga shtëpia e tij me një makinë tip “Smart” dhe është takuar dhe përshëndetur me Xhevahirin dhe aty në prani u ka thënë se po i bënte guide me makinë bashkëshortes së tij S.

Pas një ore konkretisht rreth orës 17:00 kur Graniti është kthyer nga guida ka venë re që i ka folur Milazimit dhe të dy kanë qëndruar afër portës së oborrit të shtëpisë së Granitit.

Më pas deklaruesja është thërritur nga ana e burrit të saj dhe pasi është afruar ai e ka pyetur: “Di gjë se vajza ka marrë 12.000 lek të shtëpia e Granitit?”

Ndërsa ajo i ka thënë se s’ka mundësi, pasi vajza e tyre nuk di as të numërojë paratë.

Në këto momente Graniti ka ndërhyrë duke thënë se: “E kam pyetur vajzën dy javë më parë dhe ka thënë se po i kam marrë pasi vetëm G. ka hyrë në dhome”.

Milazimi i është drejtuar Graniti duke i thënë: “Ti ke parë vajzën time duke vjedhur, paske kamerë në dhomë?”

Më pas kanë thërritur dhe pyetur vajzën aty në rrugë, e cila me pas ka hyrë brenda në shtëpi.

Deklaruesja V. Shehu pasi ka hyrë brenda në shtëpi bashkë me vajzën ka dëgjuar të shara dhe të bërtitura dhe menjëherë ka dalë përjashta te porta dhe pretendon se ka parë bashkëshortin Milazim Shehu të gjakosur.

Menjëherë nga ana e saj është ndërhyrë duke ulëritur: “O maskara ç’farë bëtë?” - dhe duke e tërhequr të shoqin, i cili është rrëzuar afër portës së oborrit të shtëpisë.

Në rrethana të tilla, shtetësja V. Shehu me ndihmën edhe të disa familjareve të saj kanë dërguar me një automjet bashkëshortin në spitalin privat “Hygea”, ku me gjithë ndërhyrjen e mjekëve rreth orës 01.00 shtetasi Milazim Shehu, ka ndërruar jetë.

Autori, Granti Shehu u arrestua në shtetin anglez në vitin 2019 ku dhe atë vit u ekstradua në vendin tonë. Përfundimisht ai do të vuaj 13 vite burgim.