Kulture 6 Dhjetor 2023, 12:05

Homazhet për aktorin e madh, Luftar Paja: Mirush Kabashi rrezatonte në art, kulturë e familje, do i mungojë kombit

Shkruar nga Pamfleti

Homazhet për aktorin e madh, Luftar Paja: Mirush Kabashi rrezatonte në

Figura të artit, kulturës dhe politikës kanë marrë pjesë sot në homazhet për mjeshtrin e madh Mirush Kabashin.

Në hollin e Muzeut Historik Kombëtar u vendosën buqeta me lule në nderim të aktorit të madh të njohur si “Sokrati” shqiptar.

Aktori Luftar Paja shprehu vlerësimin e tij për figurën e Mirush Kabashit, duke e cilësuar si një figurë që do i mungojë kombit shqiptar.

“Sot përcjellim një figurë shumëdimensionale që do t’i mungojë kombit. Rrezatonte gjithë jetën mirësi. Ashtu si kishte emrin Mirush ashtu rrezatonte në art, në kulturë në shoqëri në familje. Kur ka qenë pedagog, ka pasur student djalin tim dhe kam mbresat më të mira për figurën e Mirush Kabashit”, tha Luftar Paja.

 

luftar paja mirush kabashi