Politike 1 Qershor 2023, 14:59

“Dënojmë sulmet e dhunshme në veri”, ministrja Xhaçka: Palët të nisin dialogun për të ecur përpara

Shkruar nga Pamfleti

“Dënojmë sulmet e dhunshme në veri”, ministrja

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar në lidhje me tensionet në veri të Kosovës, ku në ‘Facebook’ shkruan se palët duhet të vazhdojnë dialogun për të ecur përpara.

Xhaçka thekson se dënon sulmet e paprovokuara në veri ndaj trupave të KFOR-it nga protestuesit serbë.

“Në takimin e Ministrave të Jashtëm të NATOs të mbajtur në Oslo, diskutuam për Samitin e ardhshëm që do të mbahet në Vilnius, mbi mënyrat për të forcuar mbrojtjen tonë transatlantike dhe mbështetjen e Aleancës për Ukrainën.

Të bindur se anëtarësimi i Suedisë në NATO do të forcojë Aleancën dhe sigurinë e Evropës në tërësi.

Mirënjohje për kontributin e NATO-s në ruajtjen e sigurisë në rajonin tonë. Rikonfirmova mbështetjen tonë të plotë për trupat e KFOR dhe dënimin e sulmeve të dhunshme të paprovokuara në veri të Kosovës. Dialogu i lehtësuar nga BE është mënyra e vetme për të ecur përpara”, shkruan Xhaçka.

 

 

xhaçka nato kosova