Politike 8 Shtator 2023, 18:30

Kriza në PD, analisti tregon prapaskenat: Bardhi si ‘Kali i Trojës’, u tha amerikanëve se do t'i marrë elektoratin Berishës!

Shkruar nga Pamfleti

Kriza në PD, analisti tregon prapaskenat: Bardhi si ‘Kali i

Analisti Genc Burimi ka folur në lidhje me takimin mes deputetëve të PD, ku Gazment Bardhi dhe Sali Berisha u ulën në tryezën e diskutimit përballë njëri-tjetrit.

I ftuar në një studio televizive, Burimi ka treguar prapaskenat teksa tha se Bardhi po bën lëvizje të zgjuar duke u përpjekur që t’i marrë elektoratin Berishës.

“Ardhja e Bardhit sot në PD është si shpëtimtar. Bardhi si Kali i Trojës, u tha amerikanëve se unë po shkoj t’i marr Berishës elektoratin. Tani amerikanët shohin kush e ka elektoratin, e ka Bardhi. Nëse amerikanët çojnë një mesazh se nuk janë dakord me dyshen Bardhi-Basha, atëherë Basha rrit sërish kredencialet dhe për zgjedhjet e 2025. Urgjenca është Edi Rama është mafia në pushtet që po na vjedh... ti na merresh me moral. Unë i them SPAK si ka mundësi kur është bërë kjo hata korrupsioni dhe të vetmen dosje që më trajton sot qenka dosja e Belerit.”, tha Burimi.

Ndërsa analisti, Ilir Demalia, tha për Report Tv se ky bashkim ndërmjet tyre nuk ka as moral politik dhe as moral njerëzor. Sipas Demaliajt, këta manovra të deputetëve bëhen vetëm që këta të fundit të zgjidhen sërish deputetë në 2025.

“Kanë tejkaluar çdo masë dhe kufi në denigrimin që i kanë bërë njëri-tjetrit.  Marrëveshja që bëri Berisha me Gaz Bardhi hiqja moralin njerëzor këtu, por nuk kanë as moral politik. Bëhet ne besueshmërinë që ka kjo opozitë. Njerëzit nuk është puna se duan Ramën apo këtë qeveri, problem është se njerëzit janë ftohur e thonë le të shkojë ku të shkojë. Këta janë konsumuar kanë degjeneruar.  Këto po mendojnë për mandatin e deputetit në 2025. Gjithë këto manovrime janë të zgjidhen deputetët. S’ka shumicë Berisha të fitojë. Bardhi nuk ka asgjë vetëm karrigen e vet. Nuk janë njerëz të garës as të terrenit! Basha do të mbetet si partia e Ilir Metës me pak deputetë. Basha do të vijë të fiket fiket, ndërsa Berisha do të vijë të rrudhet rrudhet.”, tha Demaliaj.

pd bardhi kali i trojes berisha elektorat