Politike 4 Shtator 2023, 10:05

Spostoi Bardhin, Basha: Kreun e Grupit Parlamentar të PD do e delegoj tek një nga nënkryetarët!

Shkruar nga Pamfleti
Spostoi Bardhin, Basha: Kreun e Grupit Parlamentar të PD do e delegoj tek
Lulzim Basha

Kreu i PD-së, Lulzim Basha pak para nisjes së seancës plenare në Kuvend, ka dhënë një prononcim për mediat.

Ai tha se detyrën që ia delegoi statuti i PD-së, ai i kreut të grupit parlamentar, do ta delegojë te një nga nënkryetarët e partisë.

“Asnjë debat artificial apo i natyrshëm me njëri-tjetrin nuk ndihmon. Kauza jonë është për qytetarët. Në momentin kur televizioni syri do t’i drejtohet zyrtarisht PD do të përgjigjem. Prej ditës së djeshme me hyrje në fuqi të statuti të PD, janë marrë vendimet përkatëse. Dua të deklaroj hapur se si kryetar i PD i ngarkuar nga statuti edhe me detyrën e kryetarit të grupit, i autorizuar për t’u deleguar. Do ta delegoj te një nga nënkryetarët e PD, siç ka qenë më parë. Thirrja ime për çdo deputet pas një orë të vështirë, është që tani është momenti të shohim, përtej interesave personale”, tha Basha.

Po ashtu edhe Gazment Bardhi ka folur në nisje të seancës plenare, e para e këtij sesioni për zhvillimet në kampin opozitar.

Sa i përket zgjedhjes së Lulzim Bashës në Kuvendin Kombëtar kryetar grupi, Bardhi tregoi numrat dhe tha se Basha do duhet të fitojë besimin e 18 kolegëve.

Ai përsëriti thirrjen për deputetët e opozitës për takimin e nesërm për të unifikuar axhendën.

basha pd